Učenici pomorskih škola kao i studenti pomorskih fakulteta nemaju gdje obavljati praksu budući da je nacionalni školski brod Kraljica mora na dugom remontu. Nije to godišnji remont već malo složeniji zahvat na izmjeni jedrilja što se do sada nije radilo na jedrenjaku nazvanom Kraljica mora koji je kao školski brod u vlasništvu Ministarstva mora zaplovio 2010. godine.
Danas iz Ministarstva mora ne odgovaraju na novinarski upit kad će Kraljica mora ponovno zaploviti. Jedrenjak čiji je trup dugačak 34 metra izgrađen je u Velolučkom brodogradilištu Greben kojeg također odavno više nema.
Na stalno propitivanje teze o tome je li Hrvatska pomorska zemlja ili je pomorstvo tek tradicija i samohvala da imamo najbolje pomorce na svijetu, odgovor daje status Kraljice mora. U očekivanju da ponovno zaplovi, oni koji moraju osigurati obaveznu praksu, moraju se snalaziti. U Bakru, najstarijoj Pomorskoj školi u Hrvata iznajmili su remorker Jadranskog pomorskog servisa.
U zadarskoj Pomorskoj školi pomaknuli su praksu za početaka nove školske godine. Nadam se da ćemo dobiti brod dubrovačkog sveučilišta Naše more ili ćemo se morati snaći kod nekih privatnih brodara u Zadru, kazao je ravnatelj Marin Perinić.
Studenti nautike Pomorskog odjela odradili su praksu na brodu Naše more koje je bio vezan za Liburnsku obalu na ukrcaju i iskrcaju, doznajemo od zamjenika pročelnika izv. prof. Mate Barića.
Školsko-istraživački brod “Naše more“ plovilo je u vlasništvu Republike Hrvatske, a povjeren je Sveučilištu u Dubrovniku.
Zadarski studenti su zadovoljni s praksom na tom brodu iako je znatno manji od Kraljice mora.
Sa školskim brodom bilo je kašnjenja i prije dvije godine, podsjeća ravnatelj Pomorske škole, kada se mijenjao upravitelj.
U tom je postupku u konačnosti odabran novi upravitelj broda, trgovačko društvo Solsticij iz Dugog Rata s kojim je u Ministarstvu potpisan četverogodišnji okvirni sporazum za usluge upravljanja školskim brodom