Okruglim stolom danas je otvoren program obilježavanja 10. obljetnice stalnog postava antike u Arheološkom muzeju Zadar. Autorica postava je dr. sc. Kornelija A. Giunio, a arhitektonski je napravljen prema nacrtu zadarskih arhitekata Igora Pedišića i Ive Letilović. Oni su zajedno s drugim sudionicima iznijeli zanimljivosti o ovome postavu i otkrili njegovu važnost za muzej i uopće zadarsku kulturu.
Arheološki muzej je, podsjetila je Giunio, doživio velike promjene za vrijeme talijanske uprave, kada se mijenja postav i njegova pozicija. U Lapidariju u razini Sv. Donata su bila smještena četiri kipa rimske carske skupine, koja su postala dominanta postava novog antičkog postava. Ta postava je došla iz Venecije, gdje su kipovi do 1931. bili smješteni u tamošnjem muzeju, a talijanska vlast time je željela osnažiti veze ovog prostora s rimskom tradicijom.
Talijani 1943. napuštaju Zadar, odnose sa sobom dio građe ali u takvim vremenima to je bilo neizvedivo za kipove. Oni su na otvorenom netaknuti čak i savezničko bombardiranje, što je svojevrsno čudo.
– Godine 1954. Arheološki muzej se seli u zgradu bivšeg Liceja sv. Dimitrija, danas Sveučilišta ali to je kratko trajalo i prilika se ukazala obnovom kompleksa sv. Marije, pa se dogovorilo da se u bloku do crkve izgradi novi muzej 1971. i 1972. godine, kada je antika smještena na 1. katu. Antički postav je bio gotovo u potpunosti rasformiran, kad sam došla osamdesetih kipovi su ostali na svom mjestu ali ne i manja građa, rekla je Giunio.
U Domovinskom ratu muzej je raspremljen, vraćeni su pretpovijest na prizemlje i srednji vijek na 2. kat i tek 2005. godine, u vrijeme ravnatelja Dražena Maršića, pokrenute su priče o antici.
– Nadala sam se da da će sva četiri kipa bila spojena, to je zbog konstrukcije stropa u muzeju bilo nemoguće, ali Cezar je ionako republikanac, pa je u redu da na ulazu odvojeno pozdravlja posjetitelje, našalila se Giunio.
Nakon okruglog stola u poslijepodnevnim satima, kao i za vikend, slijedi edukativno-zabavni program na Forumu. Učenici Obrtničke škole Gojka Matuline u Zadru od 18 sati izrađivat će antičke frizure, učenici će oslikavati rimske freske na platnu i izrađivati antički nakit od gline, dok će izv. prof. dr. sc. Diana Sorić prezentirati izradu antičkog kozmetičkog preparata, voditeljica:, odjel za filologiju Sveučilišta u Zadru. Uz to predviđene su i izrade suvenira, prezentacija antičkih društvenih igara te štand s degustacijom proizvoda koji se se koristili i u antici. Bogat program na istom mjestu u poslijepodnevnim satima očekuje posjetitelje i u subotu i nedjelju.