Nagradu KOLOS u kategoriji projektiranje pomorske građevine dobio je Josip Zekan mag. ing. aedif za projekt lukobrana Luke Sali. Dodjela je bila u Opatiji na 18. Dani Hrvatske komore inženjera građevinarstva (HKIG), s više od 1700 sudionika, što je najveće okupljanje građevinske struke u Hrvatskoj.

Mladi inženjer građevine iz tima stručnjaka Obala d.o.o., renomirane splitske tvrtke za projektiranje pomorske infrastrukture, pokazao je projektom „đige“ u Salima spoj tradicije struke i inovativnosti.
U svom obrazloženju nagrađenog projekta, inženjer Zekan je kazao kako su imali vrlo nezgodnu situaciju na terenu za klasično postavljanje betonski pilona na ulazu u luku Sali.

Foto: youtube
- Projektni zadatak je bio osmisliti zaštiti luku Sali koja je do tada u većem dijelu bila bila nezaštićena i na udaru valova preko tri metra. Prethodna geotehnička mjerenje pokazala su kako imamo glineno morsko dno na dubini od 16 metara, na dijelu priveza obali. Na najdubljem dijelu glavnog lukobrana slojevi pijeska bili su visine 4, 5 metara i kao takvi nisu bili pogodni za temeljenje betonskih pilona bez da se ukloni pijesak.

Stoga smo osmislili inovativna konstrukcija koja je hibrid nasute konstrukcije i montažnih elemenata. Koliko je nama poznato takva je konstrukcija prvi put primijenjen u pomorskoj infrastrukturi u Hrvatskoj.
Najveći mogući problem je bio da će taj visoki nasip ispod spregnute, statički neodređene konstrukcije doživjeti naknadna slijeganje što bi dovelo do pukotine na samoj konstrukciji. Dva mjerenja su pokazala da nema nikakvog pomaka, kazao je projektant lukobrana u Sali.

On je zahvalio izvođačima radova, osobito investitorima Županijskoj lučkoj upravi s ravnateljem Davorom Škibolom i njegovom zamjenicom Brankom Batur, revidentima projekta te svojoj tvrtki Obala bez koje ne bi bilo tog projekta. Nositelji radova tog EU projekta zajednica ponuditelja Adriaing d.o.o. Koper i Kali gradnja d.o.o. Kali.
Novi lukobran u salima u travnju je bio novo privezište za sudionike povratničke jedriličarke regate Gladuša. Još u samoj luci Sali nedostaje zelenila, odnosno hlada što bi bio doprinos lokalnih vlasti.

Veli mi jedan saljanin da brod ne moze uploviti kad je jace jugo.
Evo ga, živ je, izmiza je iz rupe nakon izbora. Sad će jope biti junak do izbora, a onda nazad u rupu.
Nije ni prije mogo uploviti po jakom jugu ali je ipak uplovljavao uz veliki napor i iskustvo posade brodova pa tako i sada uplovljava. Sali je sa ovim lukobranom dobilo vizuri malog grada.
Ajde nemoj tako protiv vrhunca hrvatske graditeljske sposobnosti, covik je ipak dobia nagradu za taj globalno ne videni pothvat, samo se nadam da nam ga ne otmu kinezi ili austrijanci
Kome ide nagrada za najgori Lukobran ? Škiboli, projektantici Letilović ili izvođaču Mini gradnji …?
Čestitamo inženjeru.
Možda će znati odgovoriti na pitanje što misli,na koji način je kalmeta izvukao novac iz eu sredstava za saljsku obalu i lučice i koristio sebi moć ,novac ,materijal i radnike koji su radili na tom projektu kako bi sebi obezbijedio besplatni objekt i rivu na Lavdari?
Ostavite se Kalmeta više jer da je toliki lopov trebao bi imati stotinu ruku za sve to pokrasti po Zadru i županiji. Ali sve te rive i lukobrane po otocima koji su se izgradili ovih 20 godina niko neče poniti oni ostaju tu.
Koliko je taj ukra ne da nebi stotinu ruku ukralio, nego milijuni ruku toliko ne popljačkaju
Lukobran kao vrhunac graditeljskog umijeca u RH, pa slazem se, to nam je sigurno u ovoj drzavi vrhunac, tko zna, mozda za 100 godina pocnemo graditi nebodere bez pomoci kineza ili austrijanaca