Prvi životopisac Svetog Franje Asiškog Toma Čelanski zabilježio je kako se Franjo s pratiteljem ukrcao na brod u želji da plovi u Siriju da bi propovijedao kršćansku vjeru i obraćenje Saracenima i drugim nevjernicima. Ali „protivni vjetrovi“ neočekivano su ih odnijeli u hrvatske krajeve, na obalu Sklavonije.
Taj izvor potvrđuje tradicija koja kaže da je Svetac na putu za Svetu Zemlju 1212. posjetio Zadar. Ona čuva i priču o zgodi prema kojoj je on tada ozdravio opaticu benediktinki iz susjednoga samostana Svetog Nikole, pa su benediktinke iz zahvale darovale franjevcima teren na kojem je kasnije izgrađena današnja crkva i samostan Svetog Frane. Riječ je o najstarijoj franjevačkoj crkvi s naše strane Jadrana, koja je već 1280. dobila naslov bazilike. Prostoru ispred franjevačke crkve i bivšeg samostana svetog Nikole grad Zadar dao je ime Trg Svetog Frane, čime je na neki način potvrdio tradiciju kako je Franjo hodao tim trgom. Grad Zadar ishodovao je i dozvolu za uređenje toga trga, na kojem je predviđen kip istoimenog Sveca.
Stoga, u prigodi 800. obljetnice Rana Sv. Franje (koja pada 17. rujna ove godine) franjevci su se obvezali financirati Svečev kip kojeg, po ideji fra Andrije Bilokapića („Blagoslovljeni brat vjetar“), radi renomirani kipar Ilija Skočibušić.
Zbog aktualnih cijena bronce, za ostvarenje ovog projekta franjevcima je potrebna pomoć dobročinitelja, poručio je gvardijan samostana fra Stipe Nosić.