Vela Luka ima jako lijepo groblje… Ustvari, groblje i nije nešto, čak biH rekao da se i nema što vidjeti, a nema jer Vela Luka, iako se o tome i ne govori puno, postoji kao grad tek od XVIII. st. (župa je osnovana kasnije, 1849. godine), pa je i logično da joj groblje i nije nešto lijepo kao korčulansko ili orebićko. A što je onda tu lijepo?
S obzirom da se nalazi na brijegu iznad mjesta, s groblja puca krasan pogled na zaljev, otočiće i sve do Italije, ako je lijepo vrijeme i ako imate oko sokolovo. A kako ja to sve znam? Znam jer sam zadnjih par godina bio 5-6 puta na tom groblju vozeći moje goste iz Zadra koji su svakako htjeli posjetiti posljednje počivalište velikog Olivera.
Vela Luka jako drži do svoga slavnog sugrađana, toliko da se puno stvari povezuje s njim. Npr. kada sam prošlo ljeto išao tamo kupiti svježu ribu jerbo kod nas u Korčuli sve požderu bogati turisti, odmah mi je rečeno kako je baš na ovoj peškariji (mislim da je to i jedina) Oliver kupovao ribu, a to smo čuli i u pekarnici, u kafiću, restoranu… Tradicionalno se svake godine održava i fešta, ali o tome kasnije.
I baš ovih dana, kada je fešta trebala početi, nije došlo do fešte nego do cirkusa koji je po medijima izazvao mnoge komentare, mahom podsmješljive, a i jeste malo za smijati se kada ne bi bilo za plakati.
Prva stvar koja je upala u oči i koja nam je nagovijestila da će biti problema je bila ta (mislim da je ovo pluskvamperfekt – uh što sam pismen) da je kupljen brod koji je daleko od novoga, da ne kažem star i islužen, pa mu je onda uskraćena dozvola za isplovljavanje, pa su otklanjali nekakve kvarove, pa ovo pa ono, a najgluplje od svega, ako se mene pita, je bilo to što se brod zove „Oliver“, a ne „Oliver Dragojević“, jer se tako i trajekt „Petar Hektorović“ mogao nazvati samo „Petar“ pa ti pogađaj. Reći će netko – „ali svi znamo tko je bio Oliver, Oliver je samo jedan“. „Dobro“ – rekoh ja –„a zašto se onda dubrovački most ne zove „Franjin most“, već „Most Franja Tuđmana“? Kao da je ovim iz Jadrolinije bilo neugodno što ime daju po pjevaču pa makar se radi o hrvatskoj legendi. Uostalom, čemu prenemaganje? Neka se brodovi zovu „Arsen Dedić“, „Toma Bebić“, „Vice Vukov“… Pa ti su ljudi to i zaslužili! I više od toga!
A onda se od svega radi drama, a vijesti potpuno kontradiktorne. Te se na brodu gladuje – te se nudi hrana, te se žeđa – te se daje voda i mineralna, te nitko putnicima ništa ne govori – te posada zagrljena sjedi s njima u salonu, tretiraju nas kao stoku – svi su bili divni s nama, te su svi bijesni – te su svi raspjevani. A kada smo već kod cijena ića i pića na Jadrolinijinim plovilima – iđe tako prije par godina obitelj mojih prijatelja iz Zadra sa svoje troje djece trajektom za Pelješac, a na sredini salona škrinja (za sladoled naravno, sigurno nije mrtvačka). Djeca vidjela pa roditelje zamolila, a roditelji na godišnjem razdragani i veseli djeci dali novčanicu od sto čuna za tri sladoleda… Ali away, ali away! Vraćaju se uplakana djeca jer sto čuna nije dovoljno za tri dječja sladoleda na Jadrolinijinim trajektima.
A sada, jedan prijedlog mene kao glazbenog teoretičara i publicista. S obzirom da se ovo sve dogodilo dan prije velike fešte u slavu Olivera, bilo bi dobro prilagoditi program aktualnom događaju, a da ne bude monotono umiješati i neke druge pjesme koje i nisu Oliverove, ali su tako prikladne. Evo popis po mome izboru:
1. „Kvar u beskraju“
2. „Kud plovi ovaj brod, kud ljude odnosi…“
3. „Kad naš brod tone, tone, a zvona zvone“
4. „Ko brod u boci putujem, a neću stići nikuda“
5. „Debelim morem sad me vozi stari, ruzinavi brod…“
6. „Kad ću opet doć, da te vidim ja…/ tek sada vidim što mi znači Vela Luka more ti…“
7. „Ta tvoja barka mala… / ja sam je brodom zvala…“
8. „Jeste li čuli novost / pokvarija se brod“
9. „Dva put sam umra“ – pjesma o kvaru dvaju motora, a rezerve nema
10. „Ej vapore… Nisi tamo di je tebi misto“
11. „Ti me vodi preko voda“
12. „Veslaj, veslaj“ (duet s Meri Cetinić)
13. „Teško mi je putovati“
14. „Vodi me tamo kraj plavoga mora“
A kao specijalni gosti iz Amerike nastupit će legendarna grupa „Grateful dead“ sa svojim velikim hitom „Ship of fools“
I za kraj jedan prijedlog. Treba kupiti ili još bolje, napraviti u Hrvatskoj jedan pristojan brod i dati mu ime „Oliver“, a na ovaj samo dodati ono „Sir“ iz „Alana Forda“, jer to ime nekako više odgovara cijeloj priči. A može i ono legendarno – „Halo Bing! Kako brat?“
A sada šalu na stranu. Korčulanski kanal nije Zadarski kanal i poznato je kakvi vjetrovi tamo mogu puhati, a da su puhali kao što znaju na bespomoćni brod bez pogona, sada se ne bismo ovako zafrkavali.