Nakon što je Udruga Sonda prošle godine započela SeaStar HERO projekt u Poreču, ove godine se projekt proširio na pet destinacija među kojima je i Park prirode Telašćica. Projekt omogućava korisnicima plaža da, dok istražuju podmorje i zabavljaju se, istovremeno aktivno sudjeluju u uklanjanju sitnog otpada iz mora.

U Uvali Mir završeno je postavljanje brendirane postaje na kojoj je moguće pronaći sve informacije u projektu i kako sudjelovati, a zainteresiranim sudionicima na raspolaganju će biti i djelatnici parka koji će moći pružiti više detalja o sudjelovanju, ali i podijeliti opremu za prikupljanje otpada. Silvija Kovačić iz Udruge Sonda pobliže nam je opisala kako će to izgledati.
– Oprema se sastoji od mreže i rukavica koje se dijele sudionicima nakon čega oni počinju roniti i prikupljati otpad s dna mora kojeg vraćaju na postaju. Sistem nagrađivanja je osmišljen na način da svakoj osobi koja sudjeluje te vrati opremu i izronjeni otpad do postaje, spasilac ili djelatnik parka uručuje simboličnu nagradu u obliku bedža, a sudionicima koji donesu veću količinu otpada daruje majicu.
Također, sudionici koji dobiju majicu ostvaruju status “SeaStar HERO“ koji im na jedan dan donosi pogodnosti u ugostiteljskim objektima na području Telašćice. Na majicu se ispisuje točan datum kada vrijedi “pogodnost”.
– S tom majicom se pojave u ugostiteljskom objektu i namjera je da ih tamo slave i časte zbog njihovog dobrog djela. Želimo da za to budu nagrađeni i da se osjećaju dobro, ali i da to bude vidljivo kako bi potaknuli druge da se uključe u projekt.
Sudjelovati mogu i djeca uz pratnju roditelja. Projektom se korisnike osvještava o važnosti očuvanja mora i daje im se mogućnost da postaju dio angažirane zajednice koja doprinosi očuvanju našeg planeta. Na taj način posjetiteljima pokazujemo da su ljeti i oni stanovnici našeg mjesta i pozivamo ih da brinu o moru pretvarajući tako brigu za okoliš u sjajan turistički doživljaj koji povezuje lokalno stanovništvo i posjetitelje u zajedničkom cilju očuvanja čistog mora za sadašnje i buduće generacije, navode iz Udruge Sonda.
Kada je projekt počeo prošle godine u manje od tri mjeseca na samo pet plaža u Poreču sudjelovalo je 1.125 SeaStar heroja koji su iz mora izvukli 4,5 tisuće predmeta. U prvom redu se radi o sitnim komadima plastike koji se inače previde u redovitim akcijama čišćenja podmorja.
Sitni plastični otpad kao što su plastični čepovi, slamke, vrećice i slični predmeti ne narušavaju samo prirodnu ljepotu morskih i obalnih područja, već mogu predstavljati značajnu prijetnju morskom okolišu. Mnogi morski organizmi, uključujući ribe, ptice, morske kornjače i sisavce, mogu zamijeniti sitni plastični otpad za hranu. Gutanje plastike može uzrokovati blokadu probavnog sustava, ozljede unutarnjih organa, gladovanje i smrt.
Plastika se vrlo sporo razgrađuje, a proces može trajati stotinama godina tijekom kojeg se mogu otpuštati štetne kemikalije u more što može kontaminirati vodu i organizme koji u njoj žive. Plastični otpad se može razgraditi i na manje dijelove (mikroplastiku).
Posljedice zagađenja su i ekonomske jer mogu negativno utjecati na turistički sektor te smanjenjem ribljeg fonda na sektor ribarstva. S obzirom da količina plastičnog otpada svake godine sve više raste, treba uzeti u obzir i kumulativni učinak svih utjecaja koji se međusobno pojačavaju.
Borba protiv sitnog plastičnog otpada zahtijeva koordinirane napore od globalne do lokalne razine, uključujući smanjenje upotrebe jednokratne plastike, unapređenje sustava za upravljanje otpadom, edukaciju javnosti i podršku inovacijama za održive alternative plastici.
