Prošloga tjedna održalo se još jedno uspješno izdanje Kreativnih radionica za djecu i mlade organiziranih u sklopu edukativnog programa 6. Zadar Organ Festivala. Radionice su u Glazbenu školu „Blagoje Bersa“ privukle 40 sudionika različitih uzrasta koji su istraživali glazbu, kazališnu i likovnu umjetnost. Orgulje su bile u središtu svih aktivnosti, naglašavajući njihovu povezanost s raznim oblicima umjetničkog izražavanja.
Na samom početku programa, polaznici su saznali zanimljivosti o kraljici instrumenata te se kroz nizozemski izum „OrgelKids“ ili „Do“ orgulje iskušali u izradi malih, mehaničkih orgulja. Ovo je drugo predstavljanje ovog instrumenta u Hrvatskoj, nakon prošlogodišnjeg premijernog pojavljivanja u sklopu programa festivala. Polaznici su radili na različitim zadacima, od sastavljanja okvira do organizacije mijeha, zračnica, svirala i tipki, sve pod vodstvom orguljašica Tjaše Drovenik Adamec i Tee Kulaš – osnivačice i voditeljice svih programa Zadar Organ Festivala. Zajedno su istraživali građu instrumenta, upoznavali njegove složene dijelove koji ga pokreću te s velikim entuzijazmom uronili u proces stvaranja orgulja i doživljaja orguljskog zvuka. Sastavljen instrument poslužio je kao izvrstan dodatak individualnim satovima orgulja i komorne glazbe, te je postao i dio završne prezentacije.
Osim rada na malim mehaničkim orguljama, individualni satovi orgulja i komorne glazbe nastavili su se u Glazbenoj školi na njihova dva instrumenta, uz dodatan posjet orguljama crkve sv. Šime.
Na likovnim radionicama, pod vodstvom slikarice Mirte Boban, polaznici su istraživali različite tehnike i medije kroz niz pomno osmišljenih zadataka. Inspirirani orguljama i njihovim motivima, izražavali su se kroz slikanje na platnu, rad s ugljenom, akrilnim bojama, temperama, kolažom, flomasterima, kredama i drugim materijalima. Također su se upoznali s fraktalima, koji se često koriste u terapeutske svrhe, te su kroz elemente poput rozeta – prisutnih u crkvama gdje se orgulje najčešće nalaze – vježbali simetriju i sklad.
Velik interes pobudile su i kazališne radionice koje je vodila naša poznata zadarska glumica Sanja Grgina. Kroz dramske igre, improvizacije i pantomimu, polaznici su učili kako izraziti osjećaje, uskladiti govor i pokret, naučiti zadani tekst i pritom zadržati koncentraciju. Za završnu prezentaciju, utjelovili su likove iz Šume Striborove, ali i samu autoricu Ivanu Brlić Mažuranić, potom Ivicu i Maricu, Romea i Juliju, Mona Lisu, Zlatokosu, Pipi i njezine prijatelje. Svih ih je pratila orguljaška improvizacija jedne od polaznica glazbenih radionica.
Završna prezentacija „U zagrljaju umjetnosti“ održala se u nedjelju 25. kolovoza, te je demonstrirala volju, talent, zanos i ushićenje, uporan rad i ljubav prema umjetnosti. Sve izričaje obilježili su i motivi orgulja, čime je željen dijalog orgulja s različitim umjetničkim izričajima uspješno ostvaren.
Zadar Organ Festival i ove godine ponosno stoji iza svoje misije širenja umjetničkih horizonata, populariziranja orgulja i nesebičnog dijeljenja znanja.