Na Sveučilištu u Zadru danas je otvorena 11. konferencija EMSEA – European Marine Science Educators Association, koje će se održavati do četvrtka, kada je predviđen obilazak Nina. Konferenciju u suradnji s EMSEA organizacijom i Društvom istraživača mora – 20000 milja organiziraju Odjel za ekologiju, agronomiju i akvakulturu, Odjel za izobrazbu učitelja i odgojitelja te Odjel za pedagogiju Sveučilišta u Zadru.
EMSEA konferencija posvećena je oceanskoj pismenosti tj. znanju o moru („ocean literacy“). Hrvatska i Zadar odabrani su za domaćina ove značajne međunarodne konferencije kako bi zajedničkom suradnjom, prezentacijama rezultata znanstvenih istraživanja i razmjenom iskustava doprinijeli daljnjem istraživanju mora, obrazovanju te podizanju svijesti javnosti u ulozi i važnosti mora za cjelokupnu prirodu, čovjeka i društvo te na taj način svi zajedno doprinijeli očuvanju mora i njegovih resursa.
– Okupljeni su znanstvenici, nastavnici, istraživači, edukatori koji rade za muzeje, akvarije, nevladine udruge. Nije dovoljno educirati samo mlade, nego i odrasle, jer ne možemo čekati toliko dugo da mladi odrastu i rješavaju naše probleme. Jako je bitno, ako pogledamo iz naše perspektive koliko je Hrvatska povezana s morem i ovisna o njemu, kao i gospodarske aktivnosti, kultura i tradicija, što više pričati o moru, jer je ono u velikom problemu. Moramo se osvijestiti o problemima i načinima kako svi možemo doprinijeti zaštiti i očuvanju mora, uvodno je istaknula doc. dr. sc. Melita Mokos s Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu Sveučilišta u Zadru.
Prigodni pozdrav sudionicima uputila je prorektorica Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Lena Mirošević, koja je poželjela plodnu raspravu o najvažnijem resursu koju naša zemlja ima te im zaželjela da se u vrijeme održavanja konferencije i sami uvjere u njegove ljepote.
Među brojnim temama koje će izlagači obraditi bit će oceanska utrka, oceanska pismenost i plava ekonomija, plodovi mora u plavoj ekonomiji, zaštita i upravljanje podvodnim kulturnim lokalitetima, upravljanje morem…
Za vrijeme konferencije bit će održano nekoliko plenarnih predavanja te više od 90 usmenih i poster priopćenja. U sklopu HORIZON Europe projekta BlueLightS – EnLIGHTening future Schools to deliver BLUE Sustainability in Europete, u srijedu će biti održana prva nacionalna panel rasprava o stanju plavog obrazovanja u Hrvatskoj “Implementacija plavog obrazovanju u obrazovni sustav Republike Hrvatske – prilike i izazovi”.




















Što kažu naučni istraživači o atomskim i hidrogenskim bombama čije se eksplozije ispituju u oceanima?
Kako to utječe na biljni i životinjski svijet pod morem.
Doduše nešto od toga izađe i u atmosferu, ali nema veze
Pa hdz vlastodršci prvi uništavaju more, obalu, sve ostalo…zidaju vile sa temeljima u moru, betoniranju obalu, nakrcali Gaženicu i rivu sa 10 kruzera dnevno, od kojih 5 ispusti tank shranja, eno Čermak razvija naftni biznis usrid grada, pa da se njima, akademska zajednico, malo obratite nekim protestom…
Vi se ne možete pomiriti sa činjenicom da su vaši otišli traktorijadom kad nisu mogli ostati na vlasti. Zato se bunite protiv državotvorne stranke i svako toliko kolerično dižete glavu iz bunjišta…