Na 74. sjednici Skupštine Hrvatskog olimpijskog odbora dosadašnji čelnik Zlatko Mateša, ujedno i jedini kandidat, jednoglasno je dobio novi mandat predsjednika u razdoblju 2024. – 2028., nakon što je na toj dužnosti već 22 godine.
Na istoj sjednici HOO je proveo izborni postupak u kojem su izabrani dužnosnici i za preostala vodeća tijela krovne udruge hrvatskog sporta.
Četvorica dopredsjednika su Željko Jerkov, Barbara Matić, Marijan Kustić i Sanda Čorak, a među 16 članova vijeća našlo se i zadarskih kadrova. Snježana Jurinić, predsjednica Športske zajednice Grada Zadra, ušla je u Vijeće HOO nakon što je ranije bila članica Skupštine. U Vijeću će biti još jedan Zadranin sa zagrebačkom adresom, stolnotenisač Zoran Primorac, a svakako najpoznatiji član je bivša hrvatska predsjednica Kolinda Grabar Kitarović, kao članica MOO.
– Hvala gospodinu Mateši i svim članovima Skupštine što su mi dali povjerenje za naredne četiri godine. To je krovno tijelo tijelo Hrvatskog olimpijskog odbora i ipak jedno priznanje za sav trudi i rad koji sam imala. Vijeće se bavi programima vrhunskog i lokalnog sporta, vidjet ćemo što ćemo uspjeti postići, komentirala nam je Jurinić, koja je do sada uz članstvo u Skupštini imala i ulogu potpredsjednice Odbora za lokalni sport.
Mateša je u prigodnom govoru ukazao na izazove u hrvatskom sportu, a jedan od njih je nekonkurentnost hrvatskih klubova zbog slabog ulaganja tvrtki u sport. Jedno od rješenja je porezna regulacija ulaganja, jer bez jakih klubova nema ni jakih reprezentacija, odnosno olimpijaca.
– Pred nama su izazovna vremena ponajprije zbog demografskih ograničenja. Imamo oko 720 000 mladih ljudi do 19 godina i pitanje je kako s tako malom bazom djece podmiriti 80-ak sportskih saveza i održati se među 15 posto nacija po uspješnosti na olimpijskim igrama u konkurenciji 206 država. Tu moramo pomoći obiteljima čija se djeca bave sportom, rasteretiti ih od kupnje opreme, troškova putovanja, članarina i učiniti ih da postanu naš zalog za buduće olimpijske igre. Tu bi pomogao sustav vaučera kao u drugim zemljama, a i mi ćemo ga još razraditi. Drugi veliki problem su nam klubovi koji su na izdisaju. Naše tvrtke bi trebale ulagati u klubove, a i porezna regulacija tih ulaganja treba im biti primamljivija. Bez jačanja klubova teško možemo imati jake reprezentacije. Imamo razvojne programe HOO-a kao primjer. Nema nijednog osvajača olimpijske medalje koji nije prošao razvojne programe HOO-a. Nastavit ćemo finacirati, ne samo osvajače medalja iz Pariza, nego i sve druge koji su nastupili na Igrama. Sljedeći problem nam je sportska infrastruktura i stvarno ne znam po čemu smo bedastiji od Mađara ili Austrijanaca da ne možemo slijediti njihov primjer u tome… Nije MOO samo tako dodao olimpijskom postulatu riječ “zajedno”, vjerujem da zajedničkim snagama možemo unaprijediti stanje koje imamo, poručio je Mateša.
Novoizabrani predsjednik je predložio, a Skupština prihvatila 16 članova Vijeća HOO-a (kojeg ukupno čine 23 člana/članice): predsjednik, četiri dopredsjednika, članica MOO-a Kolinda Grabar Kitarović, potom Ivan Veštić (atletika), Tomislav Grahovac (rukomet), Valentina Bifflin (odbojka), Perica Bukić (vaterpolo), Anto Nobilo (taekwondo), Miho Glavić (skijanje), Srećko Ferenčak (squash), Zlatko Taritaš (jedrenje), Željko Kisić (veslanje), Mario Meštrović (Sportska zajednica Vukovarsko-srijemske županije), Nikola Rukavina (košarka), Zoran Primorac (stolni tenis), Marijo Možnik (gimnastika), Zdravko Marić (tenis), Damir Knjaz (golf) i Na idućoj sjednici u Vijeće bio trebao biti involviran i Dragutin Kamenski (ragbi).