Saga o računima Čistoće nastavlja se primjedbama znanih i neznanih građana. I dok su stanari u višestambenim zgradama do sada svi dobivali račune na 5,14 eura za usluge Čistoće, sada su oni u povećanom iznosu jednima 9 i nešto, drugima 10 i koji cent , a trećima 11,10 eura. Tako piše u odluci s Gradskog vijeća o povećanju.
Kada Zadrani dođu platiti račun u uredski šalter u gradskom središtu i pitaju zbog čega im je račun povećan i zašto je drugi iznos nego li istim stanarima u zgradi, onda dobivaju isti odgovor: pitajte Upravu. Na šalteru Uprave Čistoće upućivali su ih na medije.
Neka malo starije Zadrane to je podsjetilo na izjavu „žalite se upravi Vodovoda“, što je značilo da nikada neće dobiti nikakav odgovor.
Nije ga dobila ni naša sugrađanka koja je obrazloženje za različite račune u zgradi poslala na “email” Čistoće. U računu za rujan, forme radi piše kako se odgovori na pisane reklamacije mogu dobiti u roku od 15 dana. Još gora je situacija koja građane vodi do poriva za razbijanjem telefona jer se na onaj Čistoće automatizmom nitko ne javlja.
I tako su građani Zadra i dalje u ogorčenosti i nemoći na svoju podređenost, pitaju se zbog čega im je račun za Čistoću skočio 100 posto, a ništa se nije promijenilo.
Na samom računu, umjesto obrazloženja navodi se upozorenje na kamate i ovrhu. Nisu ga iskoristili u političke svrhe pa da sve prebace na Gradsko vijeće, kao što se Vlada RH hvali na računima za struju da temeljem njihove uredbe i milijuna iz proračuna, cijena KWh struja nije poskupila zbog rata u Ukrajini, inflacije ili tko zna kojeg izmišljenog razloga.
Za poskupljenje usluge zadarske Čistoće, možda je rješenje aplikacija. Građani su uz račune dobili letak u sjajnom tisku, kojim ih pozivaju da se ulogiraju u aplikaciju i putem njen plaćaju račun. Bit će im valjda lakše kad ne vide novac koji daju za čistoću koja nikada nije bila u gorem stanju.
I na kraju jedna objava borbene Facebook skupine Zadarske mame, koja pod broj jedan ukazuje na diskriminaciju koju nismo našli u odluci Gradskog vijeća o tome da oni koji se bave turizmom plaćaju dvojne cijene.
Pod broj dva, to ne bi ni Uprava,razumjela. Svakako otkriće da se račini plaćaju po broju odvoza kanti, pa ih bolje ne vaditi ako nisu do kraja pune. A tko to evidentira u Upravi Čistoće?
I na kraju pitanje koliko plaćaju račune ovi što svoje smeće ostavljaju po ulici? Za njih nema nikakve kazne jer su anonimni nositelji nekulture, a takvih je ponajviše.
Neki još ne znaju da postoji reciklažno dvorište u Gaženici i Diklu, a neki da imaju vlastite kante u dvorištima