U ponedjeljak 18. studenog obilježava se 33. obljetnica stradanja Škabrnje. U Škabrnji je 18. studenog 1991. godine ubijeno i masakrirano 43 civila i 15 hrvatskih branitelja. Sveukupno u Domovinskom ratu, Škabrnja je imala 55 civilnih žrtava i 25 poginulih branitelja. Nakon rata još je šest mještana stradalo od zaostalih minsko-eksplozivnih sredstava. Do oslobođenja mjesta u Oluji 1995. godine u Škabrnji je ubijeno 86 osoba.
Tenkovsko-pješačke snage Jugoslavenske narodne armije potpomognute paravojnim jedinicama došle su iz dva smjera. Jedna kolona tenkova i oklopnih transportera s kamionima pješaštva prolazeći kroz Zemunik Gornji došla je oko 7 sati na zapadni ulaz u Škabrnju i s tenkovskim cijevima okrenutim prema hrvatskim položajima zauzela dva napadajna položaja. Istodobno je druga kolona tenkova i pješaštva došla iz pravca Biljana Donjih.
Napad je počeo oko 7.30 sati iz raketno-topničkog oružja, oklopnih postrojbi i tenkova.Iza leđa branitelja JNA je angažirala helikopterske postrojbe koje desantiranjem na područje Jabuke, jugozapadno od crkve sv. Marije i uz pomoć jakih tenkovsko-pješačkih snaga, oko 10 sati zauzimaju groblje i crkvu sv. Luke. Ostale crte škabrnjske obrane još su odolijevale napadima agresora. Oko 13.30 sati branitelji se povlače na pričuvne položaje u podnožju Ražovljeve glavice. Četnici i pripadnici JNA do središta sela i crkve Velike Gospe došli su tek predvečer oko 16.30 sati, tjerajući ispred tenkova zarobljene branitelje i civile kao živi štit. Civili, pretežito žene, djeca i starije osobe, koji su se sklonili u podrume i druge zaklonjene prostore, nasilno su izvlačeni van i ubijani i masakrirani.
Uoči obilježavanja stradanja, u četvrtak 14. studenog u dvorani Vatroslava Lisinskog premijerno će biti prikazan dokumentarno-igrani film Škarbnja, a dan kasnije u OŠ Vladimira Nazora u Škabrnji prikazat će se film „Od tog dana“. U subotu 16. studenog održat će se memorijalna atletska utrka, a u nedjelju u poslijepodnevnim satima zapaliti svijeće u Ulici 18. studenog 1991. te prikazati film Škabrnja.
Na sam dan obilježavanja komemorativni program počinje na Ambaru, odakle će kolona sjećanja oko 10 sati proći do spomen–obilježja masovne grobnice. Sveta misa u crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije na rasporedu je u 11 sati, nakon čega slijedi hodnja do spomen obilježja na mjesnom groblju sv. Luke te polaganje vijenaca na središnji križ.