Tribinom „Gimnazija nekad i danas“ u Providurovoj palači Gimnazija Vladimira Nazora započela je s programom obilježavanja 220 godina postojanja zadarske gimnazije. Iako je tijekom vremena mijenjala lokacije, način izvedbe nastave, jedno vrijeme ukinuta, a zatim u Šuvarovoj reformi djelovala kao Centar za odgoj i usmjereno obrazovanje “Juraj Baraković”, uvijek je bila prepoznatljiva po kadrovima koje je stvarala, znanstvenicima, liječnicima, odvjetnicima, ali i sportašima, kulturnjacima….
Uz nazočnost brojnih učenika, profesora i ravnateljice Sandre Šango, o povijesti škole i svojim iskustvima govorili su aktualni profesori Igor Artić i Mate Žilić, umirovljena profesorica Jasenka Vežić, knjižničar Ante Prtenjača, sveučilišna profesorica Kornelija Kuvač i maturant Ivan Paško Džaja.
Gimnazija je utemeljena za vrijeme austrijske uprave, a djelovala je u prostoru Sv. Krševana. U sadašnjoj zgradi gimnazija djeluje od 20. stoljeća. U drugoj polovici 20. stoljeća ukinuta je, kao i sve druge gimnazije u Hrvatskoj, a profesorica Vežić sjeća se promjena do kojih je tada došlo.
– Iako je osporavana, to je jedina prava reforma školstva koja je poduzeta. Htjelo se povezati teoriju i praksu, što više zbližiti škole i tvornice, ali nije bilo uvjeta za takvo izvođenje nastave, čak ni udžbenika. Tražio se novi pristup učenicima, da se s njima razgovara umjesto da im se docira, imali smo različite praktične oblike nastave poput tečaja vezilja, lutkarskih predstava, grupe arheologa, informatičara. Htjelo se da kreativnost dođe do izražaja pa smo u to vrijeme pokrenuli i Spužvu, prisjetila se prva urednica časopisa Jasenka Vežić.
Zanimljivo svjedočenje o nastavi u ratnom vremenu dala je prof. dr. sc. Kornelija Kuvač. Kad su 1991. trebali krenuti u školu javili su im da neće biti nastave, a nakon tjedan-dva dana krenule su i granate.
























– Naše školovanje bilo je isprekidano, satovi su trajali 30 ili 40 minuta, oko škole su bile vreće s pijeskom a mi smo ulazili na sporedne ulaze. Unatoč tome profesori su zadržali kriterije i od nas izgradili karakterne ljude. Tadašnji profesor vjeronauka Ante Mihić čak je uspio 1993. godine organizirati božićni party u podrumu dvorane Jazine, imali smo maturalnu zabavu, ekskurziju. Kasnije sam za svoj studij odabrala hrvatski jezik i književnost, na što je bio presudan utjecaj profesora Marina Radice, koji nam je donosio pjesme i tekstove kojih nije bilo u čitankama, rekla je Kuvač.
Prof. Žilić rekao je kako je i na njegov poziv profesora matematike i fizike utjecala profesorica Katarina Milković, a on je u školi našao suprugu i vjeruje da će ju jednoga dana pohađati njegove djevojčice. Glas mladih predstavljao je maturant Ivan Paško Džaja, koji je rekao kako je ova škola poznata po poticanju kreativnosti i izvannastavnim aktivnostima, bilo da se radi o zboru, bendu, debati, EPAS programu, različitim državnim natjecanjima.
Obilježavanje 220 godina gimnazije nastavlja se u četvrtak programom Nazorovi poligloti, u petak će se u dvorištu održati turnir u košarci, koncert školskog zbora i klape Feral Gimnazije Vladimira Nazora, dok će u ponedjeljak školski debatni klub ispitati temu “Treba li provesti reformu gimnazijskog obrazovanja?”. Veliko finale je utorak, kada će se u Kazalištu lutaka Zadar održati svečana akademija.
Što brišete komentare, ni sjeverna koreja vam nije ravna. Hvala na ovakvoj demokraciji.
Zašto ste izbjegli naglasiti da Hrvatska Gimnazija nije postojala za vrijeme Kraljevine Italije u fašističkom razdoblju okupacije Zadra.Zabranjen je bio hrvatski jezik i nepostojanje Hrvata kao nacije,a iseljeno je iz Zadra deset tisuća Zadrana .
Uvik ste podložni bivšim diktaturama.
Točno! Jedna od tih obitelji, koja je napustila Zadar u tim vremenima bila je i slavna obitelj Dešpalj;gospodin Šime Dešpalj sa obitelji( vratili su se u Zadar tek 1945)!Apropos Gimnazije sjećam se divnih profesora poput gospode: Šime Dunatova, Mire Perinić,Majde Jakaše itd,, itd ( molim kolege da nastave niz)!!
Ugodan dan!
za austrijske uprave?
ne.
nego za vrime Kraljevine Dalmacije, kojoj je Zadar bija glavni grad.
Istina, Zadar je bio glavni grad Kraljevine Dalmacije, no htjela bih istaknuti još jedan značajni podatak iz zadarske kulturne povijesti, a to je da je prva liječnička diploma u Hrvatskoj bila dodijeljena u Zadru 1811.god. Skradinjaninu Juliju Piniju; naime za vrijeme francuske vlasti mi smo imali Medicinski fakultet u našem gradu! Slijedeća liječnička diploma u HR bila je dodijeljena tek 1923.god. na Medicinskom fakultetu u Zagrebu! Zadar je oduvijek bio grad kulture i znanosti!
JEL išla renata peroš u tu školu? ipak je on najzaslužnija što nas je šiptar darijo okupira…
Koji snobizam i malografanština o zaslužnim građanima. Tko pada na ove jeftine fore??
Vjerojatno je novinar mislio na građane koji su ostavili značajniji trag u svojoj struci a nakon školovanja u ovoj gimnaziji. Samo se nadam da političari nisu uvršteni jer su se iznjedrili u lopove.
Čestitke na rođendanu,ali koji su to zaslužni građani?!? Ime i prezime,ako nije problem
Ja sam ih bila navela, ali su me cenzurirali! Neki u ovoj redakciji misle da povijest čovječanstva počinje upravo njihovim rođenjem !!!! Ugodan dan!
Zaslužni građani? Malo skromnosti i manje egomanije ne bi bilo na odmet.
EGOMANIJA??????? Navesti imena zaslužnih profesora i poznatih intelektualaca koje je iznjedrila ova škola???!!! Ali bez brige, već ću se ja raspitati kod HND da mi objasne što je što u hrvatskom javnom prostoru!! Pozdrav!
Primarna socijalizacija stvara ljude a ne sekundarna, posebno ne ona jugoslavenska u koju ste vi išli. Onda ste pažljivo dozirali svoje hrvatstvo.