U prepunom prostoru Umjetničkog paviljona u Zagrebu svečano je otvorena izložba 59. zagrebačkog salona arhitekture i urbanizma naslovljena DIJALOZI/MONOLOZI, pod selektorskim vodstvom arhitekata Ive Letilović i Igora Pedišića.
Na otvorenju Salona dodijeljena su priznanja i nagrade te Velika nagrada 59. zagrebačkog salona arhitekture i urbanizma. Zagrebačka javnost ima jedinstvenu priliku pogledati izložbu Salona u suterenskom prostoru Umjetničkog paviljona koji je trenutno u procesu obnove.
Salon je službeno otvoren pozdravnim govorima ministrice kulture i medija Nine Obuljen Koržinek, ministra regionalnog razvoja i fondova EU Šime Erlića, zamjenika gradonačelnika Grada Zagreba Luke Korlaeta, ravnateljice Umjetničkog paviljona u Zagrebu Irene Bekić, predsjednice Udruženja hrvatskih arhitekata Mie Roth-Čerina te selektora Salona Ive Letilović i Igora Pedišića. U svojim su se uvodnim obraćanjima gosti govornici dotaknuli aktualnosti teme Salona za naš lokalni kontekst, važnosti ponovne upotrebe prostora, obnove i prenamjene kulturne baštine, osobito ističući obnovu nakon zagrebačkog potresa te ulogu EU fondova u revitalizaciji gradova i općina, naglašavajući i prepoznajući Salon kao ključnu platformu, kako za stručnu tako i za širu javnost, za diskusiju o aktualnim izazovima i budućnosti arhitekture i urbanizma u Hrvatskoj.
Posjetitelji Salona bili su, sudeći prema fotografijama Marka Ercegovića fascinirani maketama – starom dobrom modelu izlaganja arhitektonskih djela.
Krovna tema 59. zagrebačkog salona arhitekture i urbanizma je reuse, odnosno ponovno korištenje već izgrađenih struktura i ambijenata za jednaku, sličnu ili posve novu namjenu. Na „živom gradilištu“ izloženo je 124 izabranih projekata; i to 40 realiziranih, 36 idejnih i konceptualnih projekata, 39 studentskih radova, te 9 publicističkih i tekstualnih radova, koji na različite načine korespondiraju s temom Salona.
Svi selektirani i izloženi radovi, oni konceptualni, idejni, kao i oni realizirani, prikazani su na izložbi maketama, od radnih do iznimno sofisticiranih modela, od detalja do urbanih cjelina. Raznolikost projekata na Salonu naglašena je različitosti izloženih maketa, koje donose širok dijapazon potpuno drugačijih autorskih pristupa izvedbi trodimenzionalnog modela projekta, raznih dimenzija, mjerila, materijala i detaljnosti izvedbe.
Svaki izložak na Salonu prati detaljnija online prezentacija pojedinog rada na službenim stranicama Salona na adresi zg-salon.uha.hr/59/, a interaktivnost izložbe naglašena je QR kodovima istaknutima uz opise radova, koji posjetitelja vode kroz projekte i izložbu.
Foto_ Marko Ercegović
Selektori Iva Letilović i Igor Pedišić izjavili su: „Selekcija Salona presjek je relevantnih arhitektonskih tema u Hrvatskoj u kojima dva vremenski udaljena, često suprotstavljena prostorna diskursa, postaju neraskidiva cjelina koja generira novu vrijednost. Za razliku od prošlog, 56. izdanja zagrebačkog salona arhitekture i urbanizma, koji je projekte predstavljao virtualno, naš pristup usmjeren je na sagledivost i taktilnost fizičkog modela.
Reuse udahnjuje novi život povijesnim strukturama u kojima suvremena intervencija, bez obzira na njezin intenzitet i pojavnost, zajedno s postojećim kreira temelje za neku novu arhitektonsku paradigmu. Ta dvojnost – staro i novo – bilo da uspostavlja dijalog ili monolog, bilo da uspostavlja ravnotežu ili disbalans, ili pak podržava status quo, utire novi, ponekad i nepredvidljiv put u promišljanju krovne teme Salona. Najuspješnije radove honorirali smo nagradama i priznanjima vrednujući njihov doprinos konceptualnom pristupu temi reuse.
Znatan broj selektiranih radova čine studentski radovi koji, na način svojstven onima koji tek ulaze u profesionalni svijet arhitekture, svježe i radikalno otvaraju horizonte u sklopu teme Salona, dok odabrani publicistički radovi postavljaju ili propituju teorijski okvir intenziteta i načina zadiranja u povijesno tkivo. Priznanja Salona dodjeljuju se studentskim radovima koji nas snažnim gestama iznova podsjećaju na moć arhitekture i neiscrpnost njezinih granica izražavanja, navodi se u PR selektora, zadarskih arhitekata koji su na otvorenje doveli i ministra za EU fondove.
Među nagrađenima nema djela zadarskih arhitekata. Zadarski “Forvm” Ante Uglešića s projektom Edukativno-prezentacijski centar Sv. Nikole bio je među pet radova iz Hrvatske na Piranskim danima arhitektura (PIDA), održanim krajem studenog.