Muzej antičkog stakla u Zadru za sam kraj godine sa zadovoljstvom najavljuje novu izložbu „U sjeni valova: rimska nekropola u Caskoj“ koja će se otvoriti u petak, 20. prosinca u 12,00 sati u velikoj izložbenoj dvorani Muzeja.
Radi se o izuzetno zanimljivoj i važnoj izložbi, jer je nekropola u Caskoj jedno od najznačajnijih rimskodobnih arheoloških nalazišta na području Hrvatske, prvenstveno zbog jedinstvenih grobnih konstrukcija i iznimno dobro očuvanih grobnih nalaza. Tijekom sustavnih višegodišnjih istraživanja dokumentirane su 44 grobne cjeline raznovrsnih konstrukcija. Posebnu pažnju privlače masivne, višeslojne grobnice, dosad jedinstvene na prostoru Hrvatske, koje su prema svojim specifičnostima definirane kao “tip Caska”. Njihova arhitektonska složenost i organizacija prostora impliciraju mogući strani utjecaj, budući da se analogije za ovakve strukture zasad mogu pronaći samo u nekropoli Pupput u današnjem Tunisu.
Ova nekropola pruža važan uvid u kompleksnu dinamiku rimskodobnih pogrebnih praksi. Smještena na rubu uvale, odražava rimsku kulturnu normu prostornog odvajanja svijeta mrtvih od svijeta živih. Pogrebni rituali provodili su se u razdoblju od 1. do 4. stoljeća, pri čemu je najintenzivnija aktivnost zabilježena tijekom 2. i 3. stoljeća. Dominantni oblik pokapanja bio je spaljivanje pokojnika, čime su rituali često uključivali elemente povezane s vatrom i očišćenjem, kao i pogrebne gozbe koje su se organizirale tijekom, ali i nakon samog obreda.
Autori izložbe su prof. dr. sc. Anamarija Kurilić, izv. prof. dr. sc. Igor Borzić, izv. prof. dr. sc. Mato Ilkić, izv. prof. dr. sc. Mate Parica, izv. prof. dr. sc. Zrinka Serventi sa Sveučilišta u Zadru te muzejski savjetnici dr. sc. Berislav Štefanac i Anamarija Eterović Borzić koji su ujedno i kustosi izložbe.