Tim 18-godišnjaka iz Strukovne škole Vice Vlatkovića osvojio je treće mjesto na natjecanju timova koji rade na inovativnim rješenjima My Smart City Zadar Hackathon koje se održalo prošlog mjeseca u Providurovoj palači.
Pod vodstvom mentorice Dore Čošić, učenici smjera tehničara za računarstvo Dino Šušak Vrhar, Karlo Ciciliani, Antonio Kocijan, Marino Sertić i Joso Sikirić okupili su se u tim Mateine palačinke koji se na natjecanje prijavio projektom „FIBER GUARD“.
Radi se o konceptu filtriranja mikroplastike iz otpadnih voda perilice rublja, a kako su došli na tu ideju, ispričali su u emisiji Radija 057 „Na mladima svijet ostaje“.
– Tema ovogodišnjeg hackathona odnosila se na inovativna rješenja za očuvanje morskog ekosustava. Istražujući morske ekosustave i najveće zagađivače otkrili smo podatak da čak 35 posto zagađenja dolazi od mikroplastike koja dolazi iz veš mašina, objašnjava Antonio, jedan od učenika iz tima koji dodaje da ih je šokirao podatak da na taj način jedna osoba u prosjeku proizvede 0,81 kilogram mikroplastike godišnje.
Problematičan koncept brze mode
Prilikom pranja plastična vlakna koja su u sastavu odjeće prolaze kroz otpadne vode i kopnene vode te naposljetku završavaju u morima.
– Htjeli smo problem riješiti u korijenu. Saznali smo da perilicu nemaju regulaciju mikroplastike koja se ispušta zbog pranja sintetičke odjeće pa smo osmislili filter koji bi se prilikom proizvodnje ugrađivao u perilice. Prednost takvog pristupa je što bi svi imali ugrađen filter, dakle ne ovisi o dobroj volji pojedinca. To bi se reguliralo na razini Europske unije, a kad bismo to ostvarili, ideja bi se možda mogla proširiti na cijeli svijet, vizionarski objašnjava Antonio.
Kad jednom dospije u okoliš, mikroplastiku je veoma teško ukloniti jer se zbog malih dimenzija ne zadržava u sustavima za filtraciju otpadnih voda. Ukoliko bi se pak ugradio filter na kraju grada, objašnjavaju učenici, on bi se prebrzo začepio te bi bila njegova učestala izmjena što je praktično teško izvedivo i skupo.
Detekcija fenola
No projekt Fiber Guard ima još jednu važnu komponentu. Učenici su odlučili iskoristiti ugradnju filtera te u njega dodali i detektor fenola, opasne tvari koja u velikim količinama nastaje prilikom proizvodnje odječe i drugih industrijskih procesa.
– Osim što je posebnost našeg filtera to što bi se ugrađivao u sve perilice, osmislili smo još jedan dodatak znajući da je u Zadru problem pojava fenola. Čim voda uđe u filter, detektira pojavu fenola i šalje obavijest Vodovodu i nadležnim službama, a oni imaju uvid u točnu lokaciju pa mogu i prostorno izolirati problem kazao je Karlo koji je zajedno sa svojim kolegom iz tima, Antoniom, prošle godine otvorio i obrt.
Učenici, ali u poduzetnici
Codeva Software naziv je njihovog IT projekta kojemu je glavna usluga izrada internet stranica i web shopova, a na stranici su prezentirali već i svoj portfolio.
– Prvi klijenti su nam bili iz nekog kruga poznanika, čuješ u svakodnevnom životu da nekome nešto treba pa im napravimo, a sada su nas neki veći našli i preko instagram profila, kazuje Karlo.
Na pitanje suočavaju li se s predrasudama u poslu s obzirom na godine, odgovara da im nije uvijek lako. – Neki ljudi, kad nas vide, misle da nas mogu iskoristiti jer smo mlađi, ali borimo se.
Planovi za dalje
Unatoč tome što već sudjeluju na tržištu rada, mladići planiraju nastaviti svoje obrazovanje. Želja za učenjem ih tjera dalje pa se neki nadaju upasti na FER, ali još bi bili sretniji da dođu na TVZ ili FOI jer će, kako kaže Dino, tamo steći najviše praktičnog znanja.
Sada se učenici spremaju da iduće natjecanje iz informatike Infokup. Nagrada za prva tri mjesta na državnoj razini je izravan upis na sve fakultete u državi (izuzev FER-a), a nadaju se da će to i ostvariti svojim projektom iz područja obrazovanja koji će pomoći školarcima u učenju. Mi im želimo svu sreću na natjecanju kako bi nam opet došli ispričati o novim projektima.