Nagluhost je pojava koju srećemo svugdje oko nas i sve je više prisutna kako je životni vijek sve duži. Kakva je to bolest ili stanje, te kako se dijagnosticira i liječi razgovarali smo sa specijalisticom otorinolaringologije dr. Tena Sorić koja radi i u Pupillam poliklinici, najvećoj privatnoj poliklinici u Zadru i u Dalmaciji.
Što je to gubitak sluha povezan s godinama?
Presbiakuzija ili staračka nagluhost odnosi se na gubitak sluha koji je uzrokovan raznim čimbenicima, a kao što sami naziv kaže, javlja se kod osoba starije životne dobi. Pogađa više od polovice svih odraslih osoba iznad 75 godina. Razvija se kao polagani gubitak sluha na oba uha i uglavnom se slabije čuju visoki zvukovi. To znači da da se slabije čuje npr. cvrkut ptica ili zvonjava telefona, dok se i dalje dobro čuje zvuk motora. Također, takvim osobama često je teško čuti nekoga kako govori na bučnim mjestima. Postoje i druga stanja koja utječu na sluh koja također postaju češća s godinama kao što je stanje koje se zove “tinitus“, što znači da čujete zvonjenje, zujanje, šištanje ili bučanje u jednom ili oba uha. Ponekad se presbiakuzija i tinitus javljaju zajedno.
Što uzrokuje gubitak sluha?
Gubitak sluha se dijeli po mjestu gdje je nastalo oštećenje u prijenosu i obradi zvuka. Imamo tzv. senzorineuralni gubitak sluha – kada su oštećeni živci u uhu koji detektiraju zvukove i šalju signale u mozak. Presbiakuzija je jedna od takvih oblika gubitka sluha. Zatim imamo konduktivni gubitak sluha – kada zvukovi ne mogu doprijeti do unutarnjeg uha zbog problema u srednjem ili vanjskom uhu. Na primjer, kada se stvori previše voska (cerumena)u uhu i zvukovi postaju prigušeni. Ili, kod infekcije uha kad dolazi do otoka i stvaranja tekućine u uhu. I konačno imamo i mješoviti gubitak sluha.
Kad treba posjetiti liječnika?
Liječniku se trebate obratiti kad imate sve više problema sa sluhom ili ako neka bliska osoba misli da imate problema sa slušanjem ili razumijevanjem. Presbiakuzija se javlja polako tijekom vremena, tako da možda nećete sami primijetiti promjene. Iznenadni gubitak sluha može biti uzrokovan infekcijom ili nakupljanjem voska u uhu. Ali to također može biti uzrokovano problemom u ušnom živcu. Ako je to slučaj, možda ćete trebati lijekove za sprječavanje trajnog gubitka sluha.
Kako se pregledava sluh?
Liječnik pregledava uha pomoću uređaja koji se zove “otoskop“. S njime se može vidjeti da li je nešto natečeno, začepljeno, oštećeno ili upaljeno. Nakon toga se odlučuje koje daljnje pretrage trebate napraviti na temelju vaše dobi, povijesti bolesti i drugih simptoma. Ako postoji sumnja na gubitak sluha, vjerojatno će trebati napraviti test koji se zove “audiogram“.

Što je to audiogram?
Liječnik specijalist otorinolaringolog, audiolog, s iskusnom medicinskom sestrom izvodi i analizira audiogram. To je test koji se izvodi tako da stavite slušalice, zatim se puštaju različiti zvukovi u oba uha i traži se od vas da označite kada čujete zvukove. Ovaj test pokazuje koju vrstu gubitka sluha imate, koliko je ozbiljan i jesu li oba uha zahvaćena na isti način.
Kako se liječi gubitak sluha?
Ako imate presbiakuziju ili staračku nagluhost, vaš liječnik otorinolaringolog vjerojatno će vam preporučiti slušno pomagalo. Ako imate previše voska u ušima on se može ukloniti a ako imate zvonjenje ili zujanje u ušima zbog tinitusa, možda ćete morati naučiti posebne vještine kako to kontrolirati.
Što je to slušno pomagalo?
Sama riječ kaže: to je uređaj koji poboljšava kvalitetu sluha kod nagluhih osoba. Danas postoji mnogo različitih vrsta slušnih pomagala koja se razlikuju po načinu rada i korištenja, odnosno prenose li zvuk u slušni sustav zrakom, koštanim putem ili izravno stimuliraju osjetilne slušne stanice. Najrašireniju primjenu imaju slušna pomagala za zračnu vodljivost, zbog svoje jednostavnosti, efikasnosti i cijene.
Zašto je važno koristiti slušno pomagalo kod nagluhosti?
Slušno pomagalo kod nagluhih osoba održava normalnu komunikaciju s drugim ljudima. No, prošle godine je Lancetova komisija za demenciju, kao najvažnije stručno tijelo za tu sve prisutniju bolest, objavila da je nagluhost, uz LDL (štetni kolesterol), najveći promjenjivi čimbenik rizika. Znači, nagluha osoba koja nosi slušno pomagalo i time održava kvalitetu komunikacije s drugima, značajno smanjuje i rizik od nastanka demencije.
Može li se spriječiti gubitak sluha?
Da, neki oblici gubitka sluha mogu se spriječiti. Najvažnija stvar koju možete učiniti je izbjegavati glasnu buku. I stoga ako morate biti u blizini glasnih zvukova, uvijek nosite zaštitu za uši (kao što su čepići za uši ili slušalice).
