Hrvatsko geografsko društvo – Zadar, Odjel za geografiju Sveučilišta u Zadru, Hrvatski astronautički i raketni savez, Astronomsko astronautičko društvo Zadar i Grad Zadar organiziraju predavanje Povratak na Mjesec Gorana Hudeca 12. studenog 2024. s početkom u 19:00 sati u Multimedijalnoj dvorani Novog kampusa Sveučilišta u Zadru.
Goran Hudec je rođen 1950. godine u Zagrebu gdje je završio osnovnu školu te XV Matematičko – fizičku gimnaziju. Na Elektrotehničkom fakultetu u Zagrebu diplomirao je 1973. godine. Magistrirao je 1978. godine na istome fakultetu radom „Konverzija selsinskih podataka o kutu u digitalni oblik“ te 1992. obranio disertaciju „Pristup sintezi zaštitnog kodiranja za primjenu u hidroakustičnim komunikacijskim kanalima“. Od 1975. do 1996. godine zaposlen je na Brodarskom institutu u Zagrebu, a od 1996. do 2020. na Tekstilno-tehnološkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu do odlaska u mirovinu s radnog mjesta redovitog profesora u trajnom zvanju, gdje je vodio kolegije elektrotehničke grupe predmeta. Autor je dva sveučilišna udžbenika i preko 80 znanstvenih i stručnih radova. Obnašao je dužnost predsjednika Aerokozmonautičkog društva Hrvatske u razdoblju od 1988. do 1993. godine.
British Interplanetary Society je 70-tih godina kroz projekt „Daedalus“ dalo prvi znanstveno utemeljen koncept međuzvjezdanog broda. Svemirski brod početne mase 54000 tona je trebao dostići brzinu od 0,12 c. Slijedile su i druge vrlo ozbiljne studije. Uz niz tehnološki različitih pristupa u novije vrijeme, ističe se i motivacijsko-organizacijski problem, kako postaviti projekt koji po svom trajanju prelazi više generacija, a po zahtjevnosti potencijale i najvećih zemalja.
Zašto se čekalo preko 50 godina za povratak na Mjesec? Projekt Artemis planira povratak na Mjesec američkih astronauta za 2026. godinu. U projekt je uključeno 30-tak zemalja, radi se na razvoju letjelica. Dosta detalja je poznato i o kineskim planovima, sletjet će koju godinu kasnije. Čini se da se razvija suparništvo oko istraživanja resursa leda oko južnog mjesečevog pola. Svoj program leta na Mjesec pokrenula je i Indija, zemlja izuzetnih tehnoloških kapaciteta i sve snažnije ekonomije. Više o ovoj zanimljivoj temi poslušajte na predavanju.
Opet brišete. Sada ću biti blaži. Da i Muje je bio na Mjesecu.
Zašto onda Hasu nije poveo?
Bolan, bio sam bolestan a Fata reba roditi i nisam imao para do Nevade.
Prije pedeset godina , NITKO NIJE BIO NA MJESECU . Sve se je snimalo na Zemlji, jer tada je bilo nemoguće otići na Mjesec. SVI SMO SE ŠALILI DA JE JEDINO MUJO BIO NA MJESECU, ZNATE ONU NJIHOVU .,, MUJO KUJE KONJA NA MJESECU……
Prvo ispuši i obriši nos, ba.lava si!
Mi nešto stariji sjećamo se mladog Gorana Hudeca koji je bio jedan od komentatora na TV Zagreb prvog spuštanja čovjeka na Mjesec 1969. godine.
J.Kotnik je bio komentator tada, a Goran je poznat po kvizovima iz tog vremena gdje je lijepu sumu zaradio! Možda si se malo zabunio…
Hudec je bi na kvizovima, ali i u TV studiju kada se komentiralo slijetanje na Mjesec. Evo čitaj: https://www.index.hr/magazin/clanak/kako-je-tv-zagreb-1969-prenosio-najveci-pothvat-u-povijesti-i-to-u-boji/2102494.aspx