ZAGREB – Siemens d.d. Hrvatska, organizirao je u Zagrebu jedinstven ekonomski Forum "Gradovi budućnosti". Na Forumu su bili predstavljeni lokalnog istraživanja o urbanim izazovima, čiji je cilj bio otkriti urbane izazove u osam hrvatskih gradova. Na Forumu je sudjelovao zadarski gradonačelnik Živko Kolega i ostali gradonačelnici i zamjenici gradonačelnika iz Zagreba, Splita, Osijeka, Rijeke, Zadra, Dubrovnika, Pule i Varaždina.
Gradovi su podvrgnuti istraživanju prema metodama kojima se ocjenjuju svjetski megagradovi. Rezultati su pokazali da je u Varaždinu najljepše živjeti, ali je Zadar najsposobniji u upravljanju svojom budućnošću, dakle najperspektivniji grad u Hrvatskoj. Osijek je, pak, najgori za život, a najmanje perspektive ima Pula. Zagreb je, pak, prema kvaliteti zauzeo drugo mjesto, odmah nakon Varaždina, no po perspektivnosti je neslavan predzadnji.
Važno je za izdvojiti kako 70 posto ispitanih ocjenjuje kvalitetu života u gradu u kojem žive boljom od prosjeka zemlje u kojoj žive. Istodobno, čak 63 posto mogućnost upravljanja budućnošću svojih gradova vidi visokom ili vrlo visokom. U svjetskim velegradovima ti su postoci znatno niži. Zaključak je da se sudionici koji neizravno ili izravno utječu na upravljanje hrvatskim gradovima mogu nositi s razvojnim izazovima u različitim područjima gradskog života. Na gradske odluke o infrastrukturi presudno utječu manjak sredstava i politika. Kao najveći izazovi upravljanja gradovima ističu se nedostatna razina efikasnosti i strateškog planiranja, vezano uz novo zapošljavanje.
Istraživanje je provedeno prema metodologiji istraživanja 'Megacity Challenges, A stakeholder perspective' koje je predstavljeno na Svjetskom ekonomskom forumu u Davosu 2007. i koje je sponzorirala korporacija Siemens AG.