ZADAR/BEDRINA – Na zadarskom karnevalu prvi ćemo put imati priliku vidjeti kako to rade Slavonci. U Zadar stižu članovi KUD-a "Šumeće", a s njima i trudna Milica za koju treba naći ili novog ženika ili nešto novca.
Riječ je o izvornim običajima mjesta Šumeće u općini Bedrina u Slavonsko-brodskoj županiji.
– U Zadar dolazimo s izvornim običajem vožnje Milice, trudne djevojke kroz selo. Dečko ju je ostavio, trudna je, i za nju se prosi da ima od čega živjeti. Prate je žene koje prose i hramonikaš, ukratko je ispričao Josip Andrarović, navodeći kako su lani gostovali i na opatijskom karnevalu.
Saznajmo kako slavonski pokladni običaju ne poznaju Krnju.- Kod nas se u Slavoniji na poklade najviše jahalo na konjima i to je ostalo kao običaj u svim selima istočno od Slavonskog Broda. Jašu već i djeca od deset godina. Nekad su konji služili za rad, a sada služe samo za paradu. Ide se kroz selo, pjeva se, domaćini pred kućom čekaju s rakijom, vinom i krafnama. Tradicionalni pokladni običaju traju tri tjedna prije korizme, a u zadnjem tjednu završnica traje četiri dana. Muškarci se opreme u žene, žene u muškarce, zabavlja se, kazao je Andrarović navodeći kako su se iz vremena njegovog djeda običaji mnogo promijenili.
Poklade su danas više stvar folklora i kulturno-umjetničkih društava nego li način zabave, a i kad se zabavlja, radi se to noću ili nedjeljom, jer – danju se radi. Ono što ostaje je pokladna trpeza, a na njoj se uz krafne i rakiju nađe i kuhana svinjska plećka i kobasice.