ZADAR – U organizaciji zadarskih podružnica komore arhitekata i udruženja hrvatskih arhitekata nastavljen je ciklus stručnih predavanja izlaganjem mr Mirne Petricioli koja je u Gradskoj knjižnici ispričala priču o perivojima Poluotoka.
Najveću pozornost mr Petricioli posvetila je perivoju Kraljice Jelene koji je u 19. stoljeću, kada ga je dao izgraditi austrijski barun Welden izgledao posve drugačije nego li danas. Perivoj je bio društveno okupljalište, tu se izlagale modne kolekcije, išlo na koncerte, ali i u maursku kavanu. Park nije bio samo mjesto za razmišljanje, bio je muzej na otvorenom. U prošlom stoljeću park je bio i mjesto okupljanja talijanaša, dok su se u susjednom perivoju Blažeković, odnosno današnjem parku Vladimira Nazora, okupljali narodnjaci.
Perivoj Kraljice Jelene, star 180 godina, danas je prilično zapušten, a Zadrani ga ne pohode osim u kasnim večernjim satima. Mr Petricioli podsjeća kako je i u prošlo vrijeme bilo vandalskih ispada u tim parkovima, pa su primjerice, iz perivoja Blažeković nestale biste cara Franje Josipa i namjesnika Blažekovića, a novine su upozoravala tadašnje dadilje da obuzdaju nestašnu djecu.
Parivoji su se za vrijeme austrijske uprave podizali na ostacima zadarskim bedema, a uzduž Muraja povezivao ih je drvored. Zelenilo oko Poluotoka danas je također u smanjenom obliku, a autorica povijesnog izlaganja izrazila je nastojanje da se park na rivi održi, odnosno da ga ne zamjene građevine. – Nažalost, osim zelenih poteza u zadru već desetljećima nije nastao niti jedan park, ustvrdila je mr Petricioli.