ZADAR – Kada je u pitanju izdavaštvo i tiskarstvo na zadarskom području u posljednjih godinu dana, najzastupljeniji autor ove godine jest sveučilišni profesor Antun Travirka, čije ime se nalazi na mnogobrojnim vodičima o Zadru, Splitu, Trogiru i Dubrovniku. Naime, spomenuti vodiči prevedeni su na mnogobrojne jezike, doznali smo od voditeljice odjela knjiga Znanstvene knjižnice Jadranke Delaš, pa je tako Travirka tehnički prestigao dosad najzastupljenijeg Tomislava Marijana Bilosnića, no koji je i dalje najplodonosniji pisac kada je u pitanju tzv. ‘lijepa književnost’.
Godišnja izložba „Izdavaštvo i tiskarstvo na zadarskom području, studeni 2007. – studeni 2008.čije otvorenje je održano danas u dvorani Znanstvene knjižnice održava se inače petnaestu godinu za redom i vrhunac izdavaštva u tih 15 godina bio je prošle godine, a taj nivo se održava i ove godine:
-S time smo jako zadovoljni jer to pokazuje da je knjiga unatoč internetu i financijskoj krizi o kojoj svi pričaju još uvijek čvrsta na ovom području, kazala je Delaš koja je otkrila i to kako je ove godine objavljen i jedan roman Zadranina pod pseudonimom Simon Templar, a na nama je da pokušamo doznati o kome se radi.
Ravnateljica Znanstvene knjižnice Milenka Bukvić u svome obraćanju mnogobrojnim uzvanicima istaknula je značenje elektronske knjige, i to ponajviše za slijepe slabovidne. Naime, Znanstvena knjižnica je nabavila opremu za ‘čitanje’ zvučnih knjiga pomoću koje se takvim korisnicima omogućuje uvećavanje teksta, mijenjanje boje podloge teksta radi lakšeg uočavanja slova, te prebacivanje knjiga s CD-a u zvučni oblik radi slušanja:
-Iako elektronska knjiga vjerojatno nikad neće zamijeniti klasičnu na papiru, jer je ugodnije čitati papirnatu knjigu nego gubiti vid uz ekran računala, ipak postoji jedna kategorija naših korisnika kojima elektronička knjiga dobro dođe. Apeliram zato na sve autore i izdavače da svoja djela dostave knjižnici na CD-u, u WORD-u ili PDF-u, kako bismo slijepim i slabovidnim članovima njihove knjige pretvorili u zvučne zapise kako bi i oni mogli uživati u njihovim djelima, poručila je Bukvić.
Na ovogodišnjoj izložbi izloženo je inače 126 knjiga, 42 časopisa i 6 novina, nobrojka je inače puno veća, no sve knjige ipak nisu uspjele stati u vitrine izložbene dvorane knjižnice Kod novina i časopisa bilježi se tako čak 13 novih naslova, a tuje i 13 zbirki poezije, 4 pripovijetke, 3 romana, 1 drama i tako dalje. Također, zastupljene su skoro sve znanstvene discipline – filozofija, etnologija, povijest, a brojne su i povijesne obljetnice koje su najzastupljenije u ovogodišnjim publikacijama.