ZADAR – „Poštanske marke i dopisnice kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca i kraljevine Jugoslavije te njihova uporaba” naziv je izložbe otvorene večeras u predvorju gradske knjižnice Zadar. Autor ove opsežne izložbe je Jurica Vučetić, tajnik Hrvatskog filatelističkog društva Zadar.
Dugotrajnim i strpljivim prikupljanjem različitog filatelističkog materijala, Jurica Vučetić je stvorio respektabilnu zbirku poštanskih maraka Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, kasnije preimenovane u Kraljevina Jugoslavija, ali i pisama i dopisnica, što zbirci daje dodatnu vrijednost. Marke su izložene na 84 albumska lista, pregledno i kronološki s najnužnijim objašnjenjima na kojima posjetitelji mogu pratiti izdavačku djelatnost Kraljevine Jugoslavije od 16. siječnja 1921., pa sve do 16. ožujka 1941. godine, kada izlazi posljednje izdanje poštanskih maraka ove tvorevine.
Više o samom autoru i njegovoj zbirci, kao i političkoj situaciji u to vrijeme na Balkanu kazao je predsjednik Hrvatskog filatelističkog društva Zadar Igor Černigoj, spomenuvši prilike u kojima je nastala 1929. godine Kraljevina Jugoslavija, kao kompleksnu situaciju koja je tad vladala kod poštanskih maraka:
-Više od godinu dana nakon ujedinjenja kraljevstvo nije imalo poštanske marke s nazivom nove države. U kraljevstvu je vladalo veliko šarenilo u plaćanju poštarine. Marke već nepostojeće Države Slovenaca, Hrvata i Srba, tzv. “Verigari”, “mornari”, pretisci na starim austrijskim i mađarskim markama i srpsko “Krfsko izdanje”, sve je to kolalo u poštanskom prometu.
Černigoj je dalje nastavio kako se ideja o jedinstvenim poštanskim markama nametnula tek 1919. godine kad je raspisan i pozivni natječaj, no kako izabrana rješenja nisu odgovarala onome čemu se težilo naposljetku je izrada prvih poštanskih maraka zajedničkog izdanja Kraljevstva Srba, Hrvata i Slovenaca pripala Amerikancima. Primjerci maraka iz tog razdoblja mogu se pogledati i u predvorju knjižnice, a autor izložbe je priredio i jedno malo iznenađenje. Zbirci maraka Kraljevine Jugoslavije pridodao je i poštanske marke jugoslavenske vlade u emigraciji, poznate pod nazivom “Londonska izdanja”. Izdane su iz propagandnih razloga, a služile su za obvezno frankiranje svih pošiljaka koje su slane preko vladinih ureda u Londonu od 1943. do 1945.godine.