SPLIT Knjiga Tomislava Marijana Bilosnića jednostavno nazvana „Zvonko Bušić” po imenu hrvatskog uznika Zvonka Bušića Taika predstavljena je u četvrtak 16. prosinca 2010. godine u velikoj dvorani Nadbiskupskog Sjemeništa u Splitu.
Uz autora Tomislava Marijana Bilosnića, knjigu je predstavio dr.Ivan Bošković, sveučilišni profesor književnosti i književni kritičar, dok su u programu sudjelovati i sami vinovnici u knjizi opisanog događaja Zvonko Bušić i Julienne Bušić.
Bilosnićeva knjiga „Zvonko Bušić” s preko 400 stranica velikog formata niz je dokumentarističkih feljtona, koji predstavljaju svojevrsnu i do sad nepoznatu kroniku o otmici i otmičarima putničkog zrakoplova američke tvrtke TWA (Trans World Airlines) nad New Yorkom, a koju je10. rujna 1976. godine izvela skupina Hrvata i jedna Amerikanka. Radi se,naime, o knjizi koja je nesvakidašnji dokumentarac o hrvatskom uzniku Zvonki Bušiću Taiku i njegovoj supruzi Julienn Bušić, ali i o životu i sudbini ostalih otmičara Frani Pešutu, Petru Mataniću i Marku Vlašiću. Ukratko kazano, ovo je uzbudljiva priča o događaju iz rujna 1976. godine koji je tada ne samo uzburkao cijelu svjetsku javnost, što je i bio konačni cilj otmičara, već je i potpuno zasjenio smrt tadašnjeg kineskog vođe Mao Ce Tunga.
Knjiga o slučaju Zvonka Bušića, čovjeka s najdužim uzničkim stažom u povijesti Hrvatske (preko 32 godine izdržane zatvorske kazne u američkim zatvorima), opremljena je s nizom izvornih dokumenata, obiljem fotografija i faksimila, dosad nepoznatih dokumenata, te kazalom imena gotovo svih osoba na bilo koji način vezanih za ovaj slučaj. Dokumenti prate ne samo dramatičnu otmicu aviona, slučajnu pogibiju njujorškog policajca od podmetnute bombe i predaju putnika, već se iscrpno bavi suđenjem Bušićevoj grupi, zakulisnim političkim igrama, pisanjem svjetskog, jugoslavenskog i emigrantskog tiska, te izdržavanju kazne i dugogodišnjom borbom za uvjetno puštanje na slobodu.
Promotor dr. Ivan Bošković govorio je naširoko o Bilosnićevoj faktografskoj knjizi te je povezao s knjigama Zvonkove supruge Julienne i knjigom Borisa Marune. Govoreći o kajanju, čovjekoljublju i domoljublju Zvonka Bušića, Bošković je parafrazirao stihove pjesnika Branka Miljkovića, zaključujući pitanjem „hoće li sloboda pjevati onim istim glasom kao što je Zvonko pjevao o njoj”.
– Često me pitaju bih li da se ponovno rodim, ponovno izabrao hrvatski narod, a ja uvijek odgovaram potvrdno. Putujući nakon oslobođenja prema Zadru usrećivali su me hrvatski barjaci zbog kojih se nekad išlo u zatvor. Zato mislim da se hrvatske vlade može kritizirati, ali ne i domovinu. Za nju su se ujedinili sinovi ustaša i partizana kao i nacionalne manjine i položili ispit povijesti”, kazao je Bušić pred nekoliko stotina posjetitelja u splitskom Nadbiskupijskom sjemeništu, nastavljajući – Ali, Hrvatskoj je trenutno potrebna tiha revolucija. Demokratska, ali revolucija, nacionalni pokret za povratak nade i oživljavanje duha hrvatskoga čovjeka te vraćanje dostojanstva hrvatskom radniku i branitelju.
Bušić je pritom kritizirao političko, gospodarsko i kulturno stanje u zemlji, globalizaciju i svjetsko financijsko porobljavanje kao i materijalnu prožetost kršćanske civilizacije, ističući: „Svijet, ljudi, moral i običaji u protekle 32 godine, dok sam ja robijao, promijenili su se, pa sam se izlaskom na slobodu osjećao izgubljeno, ne imavši s kim podijeliti zajedničke uspomene. Moj život ostao je u zatvoru. Jedna od stvari koja me usrećivala je naša slobodna Hrvatska. Jedna od najtragičnijih ljubavi je ljubav prema domovini, ali ona je jedna i od najdubljih ljubavi. Smisao moga života bio je zaista bolja budućnost i sloboda hrvatskoga naroda.»
Tomislav Marijan Bilosnić, autor knjige, pročitao je svoju poemu „Uskršnja molitva za Zvonka», kao uvod u knjigu dokumenata o slučaju Zvonko Bušić, zahvaljujući se Zvonkovoj supruzi Julienne Eden Bušić na dokumentima koji su mu pomogli u rekonstrukciji slučaja otmice američkog putničkog zrakoplova od strane hrvatskih emigranata, iznoseći pritom niz kontroverzi oko ovoga slučaja, što ga i navelo na pisanje ove knjige.
U terminima između voditelja tribine predstavljanja knjige «Zvonko Bušić» dr. Tihe Bušića i govornika, nastupila je i poznata etno glazbenica i kantautorica Lidija Bajuk, pjevajući svoje nove božićne pjesme, među kojima je i Bilosnićeva pjesma «Dok ja molim» iz zbirke «Molitve» nagrađene Nagradom «Tin Ujević».
Na kraju treba reći da je pokrovitelj ovog izdanja Vlada Županije Zapadnohercegovačke. Kao urednik knjigu potpisuje Mario Bušić, inače ministar prosvjete, znanosti, kulture i sporta u Zapadnohercegovačkoj županiji. Riječ je o Mariju Bušiću, predavaču na fakultetu u Mostaru, članu klape «Bratovština» i Predsjedniku Matice Hrvatske u Grudama.