Još nas deset dana dijeli od početka drugog izdanja Starigrad Paklenica
Film Festivala- međunarodnog festivala glazbenog dokumentarnog filma.
Festival se održava od 6.-12. kolovoza.
U bogatom programu među ostalim nudi se film o najvećem ex-Yu bandu svih vremena – Bijelom Dugmetu. Kroz kameru Igora Stoimenova saznat će se do sada nepoznate priče vezane za band i sve članove koji su prošli kroz njega. Bit će tu i hrvatska premijera dugoočekivanog filma sarajevskog redatelja Pjera Žalice jednom od najvećih teenagerskih fenomena Plavo Orkestru.
Posebna poslastica bit će hrvatska premijera filma White
Stripes – Under White Great Northern Light – priča o jednom od
najvećih svjetskih bandova, sada već bivšim White Stripesima s
njihove kanadske turneje 2007. godine kroz kameru Emmeta Malloya.
Očekuje nas i hrvatska premijera filma – Music by Prudance, redatelja
Roger Ross Williamsa. Provjerite zašto je dobio Oscara za najbolji
kratki dokumentarac 2010. godine! Svakako ne treba propustiti ni film –
Elle et Louis en Studio – priču o glazbenim počecima kantautorice
Carle Bruni, današnje supruge francuskog predsjednika Nicholasa
Sarkozyja… kao ni druge filmove s ovogodišnjeg festivala. Ugodni
ambijent i ozračje Starigrada uz kvalitetan program / projekcije
zanimljivih filmova te koncerti raznih umjetnika koje nas očekuju na 2.
po redu SPFF-u garancija su za dobar provod i ugođaj.
Treba li posebno naglašavati važnost filma o najvećem ex-Yu bandu svih vremena? Ma tko što mislio o fenomenu Bijelog Dugmeta jedno je sigurno, bio je to band koji je donio na krilima pastirskog rocka neviđenu euforiju na prostore bivše države. Vođeno jedinstvenim Goranom Bregovićem, Bijelo Dugme na rock scenu ex-Yu donosi po prvi put sve značajke velikog banda kakve smo znali sa svjetskih pozornica. Žene, groupies, taštine i svađe, droga, zabrane, ali u isto vrijeme i nizovi velikih hitova obilježili su karijeru ovog velikog banda. Nit politike neizostavna je crta koja se provlači cijelo vrijeme postojanja Dugmeta. Kroz kameru Igora Stoimenova saznajemo i do sada nepoznate priče vezane za band i sve članove koji su prošli kroz njega.
Big Foot Mama – Tist’ dan v tednu, SLO, 2010., redatelji Anže Verdel, Anže Petrič i Miha Čeak, 119 min, hrvatska premijera
Jedan od najvećih slovenskih bandova prošle godine svoju je 20. obljetnicu obilježio filmom Tis’ dan v tednu redateljskog trojca Verdel, Petrič, Čeak. Kako se nastavljao rock’n’roll u maloj Sloveniji potvrđuje priča o Big Foot Mama. Koncerti, putovanja, previranja i unutarnja bitka za što boljim umjetničkim izričajem značajke su ovog sjajnog filma. Tist’ dan v tednu svakako je preporuka za sve mlade umjetnike i podstrek da se ne odustaje unatoč svim neprilikama.
I Saw Girrafes in India, ISR, 2009., redatelji Noam Pinchas i Ronen Michaeli, 88 min, hrvatska premijera
Rijetki Izraelci koji nikad nisu bili u Indiji, čalnovi banda odlučili su se na turneju unatoč terorističkim prijetnjama. Strepnja od napada na jednoj strani te želja da se na najbolji način predstave svojoj publici unatoč pošasti terorizma, glavna su značajka ovog sjajnog i duhovitog filma. Izvrsni dokumentaristički potpis redatelja Pinchasa i Michaelija prikazuju Indiju iz jednog posve nesvakidašnjeg rakursa.
In Search of Mozart, UK, 2005., redatelj Phil Grabsky, 122 min
Phil Grabsky, ovogodišnji VIP gost 2. SPFF 2011, napravio je genijalan film o geniju. Zaista, Mozartov glazbeni genij protkan borbom za boljim životom njegove obitelji čine siže ove priče o jednom od najvećih kompozitora u povijesti čovječanstva. U nešto više od dva sata Grabsky donosi priču koja ostavlja bez daha uz mnoštvo savršenih sazvučja koje nam je Mozart ostavio u naslijeđe.
Orkestar, BiH, 2011., redatelj Pjer Žalica, 106 min
Konačno. Hrvatska premijera dugoočekivanog filma sarajevskog redatelja Pjera Žalice o jednom od najvećih teenagerskih fenomena koji i danas suvereno vlada scenom u regiji, sarajevskom bandu Plavom Orkestru. Više od stotinu aktera iz svih sfera društvenog života cijele bivše države iznose svoje viđenje euforije koja je nastala nakon pojave Saše Lošića i Orkestra. Beatlesi bivše države ostavili su upečatljiv trag u životima mnogih na ovim područjima. Stipe Mesić, Milan Kučan, Branko Đurić Đuro, Rambo Amadeus, Elvis J. Kurtović, samo su neki koji govore o sociološlom i svakom drugom fenomenu Plavog Orkestra.
Harmonikari, SLO, redatelji Dušan Moravec i Leon Matek, 52 min,
Je li harmonika instrument kojeg pamtimo samo po narodnjacima? Definitivno ne. Pedesetdvije minute sjajne priče o harmonici donose veselu, vedru i razigranu priču s mnoštvom različitog sazvučja uz sjajnu kameru i fotografiju. Kroz priču o harmonici ispričano je i mnoštvo drugih minijatura o ljudima, sudbinama, gradovima i običajima.
Berislav Šipuš – Proces, CRO, redatelj Irena Škorić, 73 min,
Berislav Šipuš, istaknuti hrvatski skladatelj i dirigent, te jedan od najizvođenijih hrvatskih autora, viđen kroz autorsku prizmu nagrađivane mlade redateljice Irene Škorić. Središnja nit ovog dokumentarnog filma je praćenje nastanka njegovog novog djela, baleta Proces, koji je nastao prema motivima Franza Kafke, a praizvedbu je doživio na 25. Muzičkom biennalu u zagrebačkom HNK. Proces umjetnikova stvaranja koji se isprepliće s njegovim osobnim životom, čine ovaj dokumentarni film posebnim i zanimljivim.
Cure for Pain: the Story of Mark Sandman, redatelji Robert G. Bralver i David Ferino, 84 min
Nevjerojatna priča o nevjerojatnom životu i smrti nevjerojatnog umjetnika. Priča o Marku Sandmanu jedna je od potresnijih priča koje život može režirati. Uspjeh, odricanje, tuga, bol, užitak, osobni gubitci isprepliću se kroz svih 84 minute ovog sjajnog filma. Čovjek koji je svoj život posvetio glazbi i umjetnosti, Mark Sandman i doslovno je ostavio srce na stageu.
White Stripes – Under White Great Northern Light, USA, 2009., redatelj Emmet Malloy, 93 min, hrvatska premijera
Priča o jednom od najvećih svjetskih bandova, sada već bivšim White Stripesima s njihove kanadske turneje 2007. godine. Jack i Meg sviraju i uveseljavaju ljude na raznim mjestima, autobusim, kafićima čak i u indijanskim plemenima. Ekstrovertirani
Jack i introspektivna Meg okupani su crvenom, bijelom i crnom bojom kroz kameru Emmeta Malloya.
Jan Mesdag Sings Brel, HOL, 2008., redatelj Emma Westermann, 58 min hrvatska premijera
Što bismo trebali učiniti kad saznamo da smo neizlječivo bolesni? Predati se, napraviti neku ludost? Jan Mesdag je odlučio pjevati i to je i napravio. Ovo je sjajna priča redateljice Emme Westermann o Janu Mesdagu i njegovom oproštaju od života.