Druženje s hrvatskim književnicima već je postala tradicija Međunarodne ljetne škole hrvatskoga jezika “Zoranićeva arkadija” koja se već četvrtu godinu, za strane polaznike, organizira na Sveučilištu u Zadru. Ove godine, za prvi turnus polaznika, organizatori su odabrali predstavike moderne hrvatske književnosti, mlade hrvatske književnike, supružnike Romana i Ivanu Simić Bodrožić. Profesorica Divna Mrdeža Antonina, voditeljica “Zoranićeve arkadije” i moderatorica književne večeri, pojasnila je zašto je odabrala baš Simiće. Osim što je Roman porijeklom iz Zadra, radi o predstavnicima mlađe generacije hrvatske književnosti, bračnom paru književnika, a na koncu, možda i najvažniji razlog jer se njihova književnost bavi temama koje savršeno prezentiraju današnje tokove hrvatske književnosti, ali i hrvatsko društvo.
Roman Simić Bodrožić predstavio je polaznicima škole Ivanin poznati roman “Hotel Zagorje”, dok je ona kasnije predstavljala njegov opus.
– Ako postoji knjiga koja je prošle godine uzburkala hrvatsku scenu i društvo to je bila knjiga Ivane Simić Bodrožić, rekao je Roman istaknuvši kako se radi o prvom romanu ove mlade književnice, ali drugoj objavljenoj knjizi. Prva Ivanina knjiga bila je naime zbirka pjesama “Prvi koraci u tami” za koju je Ivana dobila i Goranovu nagradu kao mlada pjesnikinja, a Roman je kroz šalu ispričao kako se upoznao s Ivaninom književnošću.
– Najvažnija stvar i ključan moment u našoj vezi odvio se kad smo tek počeli hodati, a Ivana mi je rekla da piše neke pjesme. Pomislio sam ako pjesme ne budu dobre ovo će ostati samo avantura, ali kad sam ih pročitao već tad mi je bilo jasno da je Ivana dobar pisac, a kasnije kad je dobila Goranovu nagradu, znao sam da će biti i dobra prozaistica. Kao muškarac frustriran sam njezinim darom za pisanje, ali naš brak spašava to što volim dobru književost, našalio se Roman.
Okupljenima na književnoj večeri pojasnio je i zašto je Ivanina knjiga tako različita od ostalih knjiga o Domovinskom ratu. Naime, ona je pisana iz gledišta djeteta koje je rođeno u ratu i koje se nije trebalo navikavati na novu situaciju, a glasom tog djeteta, devetogodišnje djevojčice, Ivana progovara o širokom spektru ljudi te je uspjela prikazati svu propast ovog društva kroz 90-te, od prijatelja i obitelji koje te napuste i izdaju pa do političara koji profitiraju na ratu.
Kako se zaljubljujemo u tuđu popudbinu
Romanov opus predstavila je Ivana koncentrirajući se na drugu Romanovu zbirku priča naslova “U što se zaljubljujemo” koja pokazuje svu snagu njegova dara i smjer kojim ide njegova književnost.
– Radi se o fantastičnoj zbirci priča. Možda će vas naslov zbuniti ili navesti da pomislite kako se radi o zbirci romantičnih ljubavnih priča, ali ove priče su daleko od toga. Fascinira me mračni bezdan u koji možete upasti dok čitate te priče, a pogotovo kad ih povežemo s naslovom zbirke “U što se zaljubljujemo”. Ona ne govori samo o zaljubljenosti u osobu, nego o onome što nas toj osobi privuče, kako se zaljubljujemo u tuđu popudbinu, tuđe nesretne priče, rekla je Ivana. Otkrila je publici i kako Roman piše novu zbirku priča u kojoj se nalazi mnogo elemenata njezine biografije.
Na pitanje iz publike može li takva moderna hrvatska književost opstati i zaživjeti i vani kao prevedena književnost, Roman je istaknuo kako po njegovom iskustvu može i hoće. Oboje autora prevođeni su i na strane jezike, a Ivanin roman iduće godine bit će preveden na još nekoliko jezika.