U Zadar dolazi jedan od najboljih pisaca fantastike svih vremena.
Guy Gavriel Kay boravit će u Hrvatskoj krajem kolovoza, na mini-turneji po hrvatskoj obali, prilikom čega će svojoj vjernoj čitateljskoj publici predstaviti djelo Ysabel koje je objavljeno u nakladi Algoritma, ali i svoj najnoviji roman, Under Heaven, koji će uskoro biti preveden u istoj nakladi…
Algoritam je jedan od pokrovitelja ovogodišnjeg Liburnicona, Festivala znanstvene fantastike i fantastike, koji će se održati 19. i 20. kolovoza u Opatiji, a na kojem će upravo Kay biti počasni gost.
Guy Gavriel Kay je jedan je od najvažnijih suvremenih pisaca povijesne fantastike, autor više od deset knjiga, fantastike i povijesne tematike koje su svjetski bestseleri, prevedeni na dvadeset dva jezika i prodani u više milijuna primjeraka. Njegov prvi roman Stablo ljeta, izvornog naslova The Summer tree, prvi je puta objavljen 1984. godine i odmah biva nominiran za SF Book Club nagradu za knjigu godine. Priča o petero kanadskih studenata koje, tijekom sveučilišnog predavanja, Loren Srebrenplašti odvodi sa Zemlje do srca prvog od svih svjetova – Fionavara, kako bi ispunili svoju ulogu u epskom konfliktu Dobra i Zla protiv Maugrima Rasplitača i njegovih slugu Tame, zarobila je odmah srca obožavatelja književnosti fantastike i objavila svijetu novo veliko ime tog žanra. Drugi i treći dio trilogije Fionavarska tapiserija, Lutajući plam i Najtamnija cesta, objavljeni su već 1986. godine, a Lutajući plam osvojio je književnu nagradu Aurora 1987. godine. U kultnoj trilogiji Fionavarska tapiserija Kay je bio blizak s mističnošću i čarolijom fantazija, a izvore je, kako je sam rekao, našao u nordijskim, keltskim i indijanskim mitovima i tradicijama, te ih skupio u jedinstveni svijet nazvan Fionavar.
Kayjev osobiti pristup žanru fantastike u kojem je slabiji naglasak na fantastičkim elementima, a više na složenim zapletima i temeljito razrađenim likovima, urodio je nadimkom novi Tolkien, kako pisca danas nazivaju u književnome svijetu. Kay ima čitalačku publiku u cijelom svijetu, te je često jedna je od najvećih zvijezda svjetskih konvencija znanstvene fantastike i fantastike. Za svoj rad dobio je brojne druge nagrade, primjerice Wine Pine Award, World Fantasy Award i International Goliardos Award. Iako je planirao postati pravnikom, Kay piscem postaje gotovo slučajno, nakon što ga je Christopher Tolkien, sin slavnog JRR Tolkiena, kao mladog studenta filozofije, angažirao na radu uređivanja i dopunjavanja rukopisa The Simarillion. Posljednji put Kay je u Hrvatskoj boravio 2006. Nakladnik Algoritam romanom Ysabel nastavlja s dobrom tradicijom objavljivanja djela ovog klasika povijesne fantastike – do sada je objavio čak deset romana Guyja Gavriela Kayja: Posljednju svjetlost sunca, Pjesmu za Arbonnu, Gospodar careva, Odjedriti u Sarant, Lavove Al- Rassana, Tiganu, Stablo ljeta, Najmračniji put i Lutajući plam. Radnja mnogih od Kayevih romana smještena je u fikcionalna/izmišljena kraljevstva, slična stvarnim mjestima u povijesnim razdobljima, poput, primjerice, Konstantinopola tijekom vladavine Justinijana I. ili Španjolske u vrijeme El Cida. Ta djela su objavljena i označena kao povijesni fantasy.
Ysabel
Ned Mariner nalazi se u Francuskoj sa svojim ocem, proslavljenim fotografom koji snima katedralu Saint-Sauveur u Aix-en-Provence. I otac i sin strepe za sudbinu Nedove majke, liječnice koja se priključila udruzi Liječnici bez granica i koja trenutno boravi u ratom razorenom Sudanu. Njoj to nije prvi put da vlastitu sigurnost stavlja na kocku kako bi pomogla onima kojima je najpotrebnije, a njezinu je hrabrost naslijedio i Ned. Ta će mu hrabrost uskoro i zatrebati. Za vrijeme razgledavanja i istraživanja predivne katedrale, Ned će upoznati Kate, američku studenticu na razmjeni sa zavidnim poznavanjem povijesti te francuske regije. No čak će se i Kate nemalo iznenaditi kad njih dvoje naiđu na stranca s nožem u ruci… Mislim da biste sada trebali otići, reći će im. Nabasali ste na rub jedne vrlo stare priče. Ovo nije mjesto za djecu. Vjerujte mi.
U tom prastarom mjestu granice između živih i onih koji su odavno umrli tanke su, a Ned i njegova obitelj naći će se uvučeni u zlokobnu priču, dok mitske figure izranjaju iz nekih davno zaboravljenih sukoba i mijenjaju – ali i otimaju – živote. Svim hrvatskim obožavateljima proslavljenog autora Guya Gavriela Kaya Ysabel donosimo u prijevodu Predraga Mavara i uz naslovnu ilustraciju preuzetu s kanadskog izdanja.
U Ysabel sam želio imati fantastične, ali i suvremene elemente, poput iPodova i cappuccina, izjavio je Kay. Želio sam iskoristiti zemljopis i mjesta kako bih pokazao koliko prošlost ima utjecaja na sadašnjost, ali i napisati knjigu gdje će me čitatelji slijediti u povijest mjesta i povijest obitelji.
Odgovarajući na pitanje o pomalo neobičnom izboru pripovjednog lica u romanu, koji je pisan iz rakursa dječaka, Kay je priznao kako se u pisanju uvelike koristio saznanjima svoga sina, ali kako je pisanje romana imalo svoje teške i lake strane. Teško je bilo balansirati između suvremenog govora i povijesti, uklopiti mitske figure u priču – to mi je bio najveći izazov. Lakše mi je bilo mjesto radnje, južna Francuska, s obzirom kako se radi o mjestu gdje smo živjeli, izjavio je.
Biografija
Guy Gavriel Kay, kanadski autor fantastike, rođen je 7. studenog 1954. u Weyburnu, Saskatchewan, a odrastao je u Winnipegu, Manitoba. Živi u Torontu sa ženom Laurom i njihova dva sina.
Kayeva ljubav prema književnosti rano se razvila – s fantastikom se upoznao čitajući grčke mitove, bajke, a kasnije i autore poput J.R.R. Tolkiena, E.R. Eddisona, Lorda Dunsanyja i Fritza Leibera. Unatoč tome, kao tinejdžer, Kay je imao tri različite želje: igrati desno krilo za Toronto Malpe Leafs (hokejaški tim), postati odvjetnik i pisac. Sudbina mu je pomogla odlučiti se – kao studenta filozofije Christopher Tolkien, sin J.R.R. Tolkiena, pozvao ga je kao pomoć pri uređivanju očevih neobjavljenih djela – posebno djela The Silmarillion. Godina koju je Kay proveo radeći na tom projektu učvrstila je u njemu želju za pisanjem, ali je i postao uvjeren kako to nije profesija u kojoj bi mogao osigurati egzistenciju. Vratio se u Kanadu i 1978. diplomirao pravo. Njegov interes za pisanje nije, međutim, nestao, pa je nakon diplome otišao u Grčku napisati svoj prvi, neobjavljeni roman. Usput postaje i glavni scenarist i izvršni producent za Canadian Broadcasting Corporation radio seriju The Scales of Justice, koja je dramatizirala stvarne kanadske pravne slučajeve i postigla ogroman uspjeh u Kanadi. Kay i danas, u pauzama pisanja, piše za televiziju ili film. No, prijelomni trenutak nastupio je 1984. godine, objavljivanjem romana Stablo ljeta. Kultni status koji je Kay stekao gotovo odmah po objavljivanju svog romana-prvijenca među ljubiteljima književnosti fantastike, jednom zauvijek raspršio je dvojbe što će mali Kay biti kad odraste.
Potpisivanje Zadar
19.08.2011. Algoritam Zadar
(City Galleria, Murvička 1) 15h