Livio Marijan i Ivica Dundović, kao pjevači starih izvornih napjeva sjeverne Dalmacije, osvojili su zlatnu medalju na Europskom prvenstvu folklora koji se u srpnju mjesecu (10.-20.) ove godine održao pod pokroviteljstvo UNESCO-a u Burgasu, Bugarskoj. Osvojili su još i zlatni Orfej, nagradu publike, preporuku za Svjetski festival folklora i posebnu diplomu “Otkriće festivala”.
Pjevajući stare izvorne dvoglasne napjeve iz Kotara i s otoka, koji pomalu izumiru a prepoznati su kao svjetska nematerijalna kulturna baština od UNESCO-a prošle godine, među brojnim folklornim ansamblima iz cijele Europe, prepoznati su od stručnog žirija i organizatora kao rijetki i kvalitetni izvođači starog izvornog folklora. Izvodili su u duetu četiri napjeva ojkanja ili “orcanja” iz svojih rodnih mjesta, “Da ga nismo skoro zapivali” i “Porasla je čenica bilica” iz Velog Iža, te “Što ću tužan” i “Marko sadi vitu jelu” iz Radovina, te tako predstavili orcanje otočkog i kotarskog tipa sa zadarskog područja.
Pjevali su i stare dvoglasne napjeve “Gorko cvili sužanj Vladimire” iz Kačićeve pjesmarice “Razgovor ugodni naroda slovinskoga” kako se pjevalo širem sjeverne Dalmacije, zatim jedan napjev poznat kao stari “kanat” na otocima Rabu i Pagu (“Pozdrav’te mi Velebita goru”), napjev “Ej da mi je cimentati more” na starom murterskom dvoglasju, te “Velebite visoka planino” u napjevu “na bas”. Na kraju su dodali i dva glagoljaška napjeva: “Slava Otcu” na starom glagoljaškom napjevu sjeverne Dalmacije i “Gospodi, pomiluj” iz stare kaljske glagoljaške mise.
Bugarsku javnost kao i stručne žirije osobito su se dojmili glagoljaški napjevi jer Bugarska u svojoj kulturnoj povijesti ima sačuvano nešto od glagoljaške baštine, čije vrednovanje je danas u Bugarskoj vrlo aktuelno. Odjeveni u stare izvorne nošnje zadarskoga kraja, pjevači Marijan i Dundović predstavili su europskoj i svjetskoj javnosti najstarije oblike izvornog starog pjevanja sjeverne Dalmacije, kako dinarske (kotarske) tako i jadranske (otočke) tradicije, koji su svojim podrijetlom vrlo stari i svojom izvornošću prepoznati kao svjetska nematerijalna kulturna baština, te se nalaze na UNESCO-vom popisu zaštićenih kulturnih dobara. Nažalost, ovi oblici pjevanja pomalo nestaju u živoj praksi.
Publika, mediji i stručni žiri Europskog prvenstva folklora prepoznali su izvornost i vrijednost ovog stila pjevanja te s osobitim oduševljenjem i priznanjem nagradili zadarski folklorni duet s najviše priznanja i nagrada, kvalitetu izvedbe i trud na očuvanju ovih kulturno-povijesnih glazbenih vrijednosti hrvatske kulture. Na osobit način promociju, nastupom zadarskog pučkog dueta, zadarski je kraj kao i čitava Hrvatska prezentirana Europi i svijetu u svojim izvornim kulturnim vrijednostima. Odlazak na prvenstvo potpomogli su Zadarska županija, veleposlanstvo Republike Hrvatske u Sofiji, Ministarstvo kulture RH kao i Galerija “Laudato Corde” iz Zadra.