ZADAR – Za razliku od ministra Bože Biškupića, koji je revitalizirao mala kazališta u Hrvatskoj, aktualna ministrica kulture Andrea Zlatar Violić je bez obrazloženja HNK Zadar zakinula za 70 posto u odnosu na prošlu godinu.
Tim povodom prije osam dana ravnatelj zadarskog kazališta Renato Švornić poslao je ministrici pismo na kojeg nije dobio odgovor, pa ga je danas pročitao zadarskim novinarima, odnosno javnosti.
Na konferenciji za novinare Švornić je podsjetio kako je zadarsko kazalište bilo prvo u Hrvatskoj koje je počelo stvarati ansambl i kako su od Države dobivala sva kazališta po 200 tisuća kuna za vlastitu produkciju.- Prije tri godine taj je iznos smanjen na 150 000, lani je HNK Zadar dobio 120 tisuća kuna, a ove godine tek 40 tisuća kuna, naveo je ravnatelj.
Istodobno šibensko kazalište dobiva isti iznos od 120 tisuća, dok se Varaždinskom kazalištu, koje se želi pretvoriti u HNK, iznos povećava na 600 tisuća kuna. U Varaždinu je na vlasti HNS, stranka iz koje dolazi ministrica kulture.
Kako je novac srezan kazalištima u Virovitici, Vinkovcima i u Zadru gdje je na vlasti HDZ, glumica i članica Kazališnog vijeća Jasna Ančić ustvrdila je kako su razlozi isključivo političke naravi u podijeli novca Ministarstva kazališta.
Tom zaključku je sklon i ravnatelj Švorinić koji je u pismu pitao po kojem kriteriju su dobili manje novca i jesu li tom razlozi estetski, programski, financijski ili možda politikantski?
Nakon 19 godina Zadarskog kazališnog ljeta za ovogodišnji program HNK Zadar dobiva tek 20 tisuća kuna. – Planirali smo ozbiljnu dramsku produkciju, ali kada sam vidio koliko smo dobili, preporučio sam ministrici i njenim zamjenicima da taj novac potroše za domjenak Dubrovačkih ljetnih igara kojima se daje 4.9 milijuna kuna, kazao je Švorinić.
No, od ljetnog programa se neće odustati kao ni od premijere “Kokoši” koja se priprema s osjećajem štednje i prilagođavanja. Planirali smo 200 do 250 tisuća kuna za premijeru, a sada smo ostali bez 70 tisuća kuna za produkciju od Ministarstva, ističe ravnatelj HNK Zadar.
I Grad Zadar kao osnivač na papiru daje za program kazališta 1.2 milijuna kuna. Iako su lani dobili novac tek za prijašnju godinu, poslovanje HNK-a Zadar za 2012. godinu završeno je plus. Jučer je završni račun podnesen na Kazališnom vijeću, a onda će se predstaviti i Gradskom vijeću. Na novinarski upit lako uspijeva poslovati u plus uz tako neredovito financiranje, Renato Švornić je rekao da će o (umijeću nemogućega, nap. a) tome napisati knjigu.
Poštovana ministrice gđo. Zlatar,
Ostao sam zatečen jučerašnjom objavom natječaja za financiranje programa u 2013.godini.
Sredstva namijenjena Hrvatskom narodnom kazalištu Zadar smanjena su oko 70% u odnosu na 2012. godinu, odnosno brojkama u 2012. odobrena sredstva iznosila su 170 000 kuna, dok u 2013. godini iznose 60 000 kuna. ZAŠTO?
No, krenut ću redom.
Za ovogodišnje izdanje 19. Zadarskog kazališnog ljeta odobreno je 20 000 kuna u odnosu na prošlogodišnjih 40 000 kuna! Festival koji dogodine navršava dvadeset godina postojanja i traje mjesec dana dobiva iznos koji nije ništa drugo nego SMIJEŠAN!
Možda biste ga mogli preusmjeriti na Dubrovačke ljetne igre za organizaciju prigodnog domjenka ili Varaždinskom kazalištu koje, koliko vidim, ima odobrena sredstva za gostovanje na hrvatskim otocima, tako da uz naš skromni doprinos može gostovati i na otocima zadarskog arhipelaga, njima je to lakše izvedivo nego zadarskom kazalištu.
Za ovogodišnju dramsku premijeru izdvojeno je 40 000 kuna u odnosu na prošlogodišnjih 120 000 kuna, pitam Vas ZAŠTO ?
Samo da Vas posjetim, zadarski je HNK prvi krenuo u profesionalizaciju kazališta godine 2006., , godinu dana prije novog Kazališnog zakona. Naš su primjer slijedile kazališne kuće iz Šibenika i Pule.
Shodno tome, Ministarstvo kulture je odobravalo sredstva za jednu dramsku produkciju godišnje i koliko vidim kazališta u Šibeniku i Puli su ostali na prošlogodišnjoj razini, dok su nama sredstva srezana za 80 000 kuna.
Volio bih znati kojim se kriterijima vodila izvjesna komisija prilikom dodjeljivanja sredstava, molio bih Vaše cijenjeno obrazloženje.
Vjerujem da u Ministarstvu postoje stručne osobe koje će Vas upoznati s dosadašnjim dramskim produkcijama HNK Zadar pa tako možete dobiti cjelokupni uvid u naše djelovanje proteklih godina.
Za ovogodišnju dramsku premijeru Glumačke radionice izdvojeno je u godini 2012.10 000 kuna, dok je u godini 2013. izdvojeno 0 kuna!
Glumačka radionica zadarskog kazališta pod vodstvom naše dramske prvakinje Jasne Ančić ima dvije dramske produkcije godišnje, uglavnom domaćih autora, a njihovi polaznici često participiraju i u našim profesionalnim produkcijama.
Zadarsko kazalište posljednjih 10 godina, otkad sam na čelu ove ustanove, radi vrlo dobro, bez financijskih repova i skandala. Svaka financijska godina od godine 2003. završava u pozitivi.
Kazalište bilježi veliku posjećenost na godišnjoj razini cca 85 %, napominjem kazalište ima 620 sjedećih mjesta.
Zanima me koji su razlozi ovakvog rezanja sredstava: estetski, programski, financijski ili možda politikanski?
Na kraju, podsjetio bih Vas na činjenicu da su godine 1963. administrativnom odlukom zatvorena profesionalna kazališta u Zadru, Šibeniku, Karlovcu…, a načinom na koji tretirate zadarsko kazalište bojim se da ste na tragu Vaših prethodnika.
S poštovanjem,
Renato Švorinić
Ravnatelj HNK Zadar