Zadar je vjerojatno prvi u Europi koji obilježava 450 godina od kada na Tridentskom koncilu propisano da se vode crkvene knjige rođenih, umrlih i vjenčanih. Izložba starih matica tim je povodom otvorena u jednoj od dvorana Stalne crkvene izložbe Zlato i Srebro Zadra, a inicijator je msgr. Pavao Kero.
– Prvi upisi na zadarskom području nastali su već dvije godine nakon završetka Tridentskog koncila 1563. godine. Na tom je koncilu bilo propisano kako će se voditi matice u kojima je trebalo napomenuti ako su zaručnici bilu krvnom srodstvu trećeg ili četvrtog koljena, istaknuo je to povjesničar Kristijan Juran, ujedno i član Udruge glagoljaša Zadra.
Matične knjige pisane su kurzivnom glagoljicom sve do Napoleonovog doba kada je upotreba glagoljice, koja je oživljena baš na zadarskom području, tada zabranjena. Svećenici u maticama nisu unosili samo službene podatke o rođenju, vjenčanju ili smrti, nego su dopisivali i povijesne podatke, molitve, pjesme i druge činjenice o mjesnim događajima. Najstarija sačuvana je s otoka Oliba iz 1565. te Silbe, naveo je msgr. Pavao Kero, dodajući kako se jednoj izgubio svaki trag, a druga se čuva u Državnom arhivu.
U zaleđu Zadra nije sačuvano puno matica, u primorju je situacija puno bolje od Biograda, Bibinja i Sukošana gdje ih je najviše matica očuvano, a najviše je sačuvanih matičnih knjiga na zadarskim otocima. Kako izgledaju Zadrani mogu vidjeti na izložbi matica u SIC-u.
“Zeleni i plavi potencijali u Zadarskoj županiji” u sklopu projekta IN4BLUE
Ustanova za razvoj kompetencija, inovacija i specijalizacije Zadarske županije INOVAcija organizirala je danas panel raspravu i radionicu “Zeleni i plavi...
Pročitaj Više