Jučer je u Gradskoj knjižnici u organizaciji Hrvatskog filatelističkog društva Zadar otvorena filatelistička izložba pod nazivom “Čarobni svijet morskih dubina”. Autor izložbe je Đani Iglić, član Hrvatskog filatelističkog društva Zadar, koji je na šest panoa (72 izložbena lista) prikazao više od 750 izdanja poštanskih maraka iz 124 države svijeta. Na markama se mogu vidjeti mnogobrojne vrste riba, školjki, rakova, puževa, kornjača, zvjezdača, morskih konjića – začudnih oblika i prekrasnih boja, često prikazanih u ambijentu podmorja u kojima žive.
Prve marke na temu morske faune Hrvatska je pošta izdala 1995. godine s prikazom dobrog dupina i morske kornjače-glavata želva. Na hrvatskim markama mogu se vidjeti i ostale ugrožene vrste Jadranskog mora: sredozemna medvjedica, plemenita periska, puž bačvaš, jadranska jesetra, te neizbježni rakovi – jastog i škamp. O razvoju ove vrste filatelije, te o samoj izložbi, nazočnima je govorio predsjednik HFD Zadar Igor Černigoj.
– Kada ga promatramo s kopna more nam se na prvi pogled čini kao jedna velika i jednolična vodena masa. Međutim, zavirimo li pod površinu tog beskrajnog plavetnila ostajemo zapanjeni njegovom dubinom i šarenilom. Zapravo, nigdje drugdje na zemlji nećemo naći toliko različitih životinjskih i biljnih skupina koje se isprepliću i dijele jedan životni prostor u kojem smo mi ljudi samo povremeni gosti. Ta golema oblast životinjsko carstvo već godinama privlači ljude raznih zvanja i afiniteta, pa tako i filatelista, istaknuo je u uvodnoj riječi Igor Černigoj.
Danas nema države na svijetu koja nije izdala barem jednu poštansku marku s prikazom, primjerice, ribe ili školjke. Ovu vrstu maraka filatelisti vole sakupljati i zbog njihova izgleda, jer su živih i veselih boja, posebice izdanja koja dolaze iz egzotičnih zemalja. Zanimljivo je, da je čak 90 posto poštanskih maraka na temu morske faune izdano nakon 1950. godine, usporedo s ubrzanim razvojem tehnologije tiskanja maraka i razvojem filatelije.
Međutim, neka izdanja nalazimo još u 19. stoljeću.
Već 1755. godine, na svojevrsnoj preteći poštanske marke Massachussettsa, prikazan bakalar, dok je prva prava gumirana marka (marka s ljepilom) s prikazom ribe, također bakalara, izdana 1865. godine u Newfoundlandu, tadašnjoj koloniji Velike Britanije. Nešto kasnije, bivša indijska kraljevina Travancore izdala je 1888. godine, prvu seriju od tri marke s prikazom morskog puža – Turbinella pyrum. Početkom 20. stoljeća na markama se prikazuju uglavnom stilizirane školjke ili puževi kao dio grba ili ukras u dizajnu marke, a ne kao glavna tema.
Prve marke s prikazom morskih kornjača susrećemo 1932. godine, u izdanju Kajmanskih otoka – 12 maraka u seriji sa stiliziranim prikazom zelene morske kornjače i karetke. To je trenutačno najskuplja serija maraka s prikazom kornjača koja danas na tržištu vrijedi oko 500 USD. Jednu od prvih poštanskih maraka s prikazom kita izdala je, 1962. godine, Južna Georgia, prekomorski teritorij Ujedinjenog Kraljevstva, koja je bila središte kitolovne industrije oko 1960 godine.
No, na markama možemo pronaći i prikaze kitova i dupina, poznatih iz književnosti i filma: Tako je Sijera Leone, 1995. godine, izdala marku na temu Moby Dicka i Flipera u bloku s ostalim životinjskim filmskim zvijezdama. Moby Dick, iz književnosti poznati lik kita, pronašao je svoje mjesto i na marki u izdanju Urugvaja iz 2001. godine. Rusija je 2002. godine izdala arčić od 12 maraka s prikazom Ksene, princeze ratnice s ulovljenom ribom, poznatog lika iz istoimene serije, kazao je Černigoj, te dodao, kako je veliki broj država, u suradnji s Svjetskim fondom za zaštitu prirode, izdao brojne serije maraka na temu ugroženih vrsta, te kako su ove marke prepoznatljive po logotipu Fonda WWF i znaku pande.
– U pravu su svi oni koji tvrde da su marke s prikazom vodenog svijeta, zbog svoje visoke estetske razine i grafičke obrade, najljepše poštanske marke na svijetu. Da je tomu tako, pokazuje nam i ova lijepo uređena filatelistička zbirka, pa stoga autoru sve pohvale, zaključio je Černigoj.
Izložba se može pogledati do 25 svibnja.