ZADAR– Jedina stavka u Gradskom proračunu koji već pet godina ima deficit je Stalna izložba crkvene umjetnosti poznatija kao “Zlato i srebro Zadar”.
Za tu izložbu Grad Zadar izdvaja 750 tisuća kuna, što je najveće pojedinačna stavka za kulturu. I konstantna. Dok se svima drugima uzima, štipa, smanjuje, crkvenoj izložbi, iznos je stalan, pa smo pitali Odjel za kulturu, radili li se tu o Vatikanskom ugovoru.
Naravno, da nije u pitanju ta državna obaveza financijskog davanja Crkvi u Hrvata, ali u zadarskom slučaju postoji još jedan, puno jači ugovor, kojeg nam je na naš upit pojasnio pročelnik Radovan Dunatov.
– Osnivanje i funkcioniranje SICU-a definirano je Ugovorom o namjeni i izgradnji kompleksa samostana sv. Marije benediktinki u Zadru iz 1967., nadopunama Ugovora iz 1975. godine te Pravilnikom o organizaciji i rukovođenju SICU-om u Zadru iz 1977.godine. Tim je ugovorima definirano i sufinanciranje od strane Grada Zadra. Grad Zadar po istim ugovorima izvršava svoje obaveze sufinanciranja sukladno proračunskim mogućnostima s tim da je proteklih godina bilo i malih kašnjenja zbog svima dobro znanih proračunskih uvjeta. SICU-om rukovodi Vijeće od 9 članova na čelu s predsjednikom Miljenkom Domijanom. Vijeće Gradu Zadru redovito ispostavlja izvještaj o utrošenim sredstvima. Sredstva su namijenjena pokrivanju troškova funkcioniranja SICU-a.
Stalna izložba crkvene umjetnosti i Vatikanski ugovori nisu ni u kakvoj vezi, ističe Dunatov.
Dodajmo tome da koludrice čuvarice izložbe koju je promovirao Miroslav Krleža, a da je ravnatelj SIC-u već godinama don Pavao Kero. Zlato i srebro su po svemu očito postojani i kriza na utječe na financiranje te izložbe.