Statue Cezara, Augusta, Tiberija i vrlo vjerojatno Nerona nakon desetljeća razdvojenosti ponovo su na okupu u zadarskom Arheološkom muzeju.
Izrazito vrijedni i značajni kipovi pripadaju takozvanoj ninskoj carskoj skupini, a otkriveni su još u 18 stoljeću. Zbog svog povijesnog značaja, ali i velikih dimenzija, Cezar je postavljen na samom ulazu u muzej dok su ostale statue smještene na prvom katu, a sve zajedno čine okosnicu Antičke zbirke, nove stalne postave muzeja.
Cezar je, ujedno i jedna od dvije kamene statue bez glave, koje su od 1954.godine bile na Filozofskom fakultetu.
– Ta pretpostavka proizlazi upravo zbog njegovih velikih dimenzija. Radi se o kipu visine 2, 60 m i to bez glave, car August s glavom ima visinu 2,20 metara. Koga bi radili onda u to vrijeme s većim dimenzijama nego Cezara.”
objašnjava kustosica antičke zbirke dr. Kornelija A. Giunio.
– Tiberija smo konzervirali u našoj radionici (kiparica Marija Zorica) dok je car August konzerviran u Splitu, rekao je ravnatelj muzeja Smiljan Gluščević.
A koliki je uopće značaj ninske carske skupine gledajući svjetsku arheološku kartu?.
Kustosica Giunio navodi kako ih nema puno očuvano. U svijetu kaže postoji velika carska skupina iz Narone, no strani stručnjaci, što je i njezino mišljenje, govore da je naša skupina, ako se gleda umjetnička kvaliteta, puno jača od spomenute.
Svečano otvorenje antičke zbirke najavljeno je za mjesec lipanj.