Nakon velike izložbe kipara Ivana Meštrovića koju je grad Zadar imao čast ugostiti prošle godine, stiže nam nova izložba velikog karizmatičnog umjetnika Ede Murtića, čovjeka koji je u umjetničkom smislu obilježio jednu, vremenski nam blisku, stilsku i društvenu epohu.
Unatoč činjenici da tog velikog umjetnika više nema među nama, retrogradno nam svojim djelima govori više nego u trenucima u kojima ih je stvarao. Možda zvuči paradoksalno, no čest je slučaj da prevelika blizina stvarima često ih čini nevidljivima. Tek s odmakom možemo uočiti njihovu pravu vrijednost i shvatiti kontekst nastanka pojedinih djela. Vremenskim odmakom, njihova dragocjenost postaje sve uočljivija.
Promatrajući djela Ede Murtića, kroz glavu nam mogu proći pitanja poput što je umjetnika inspiriralo u dobi od osamdeset i četiri godine da prazna platna formata 2.10 x 6.80 metara oslika snažnim potezom i erupcijom boja intenziteta mladog ili bolje reći bezvremenskog čovjeka?
I upravo je Murtićeva svevremenost došla do izražaja godinama nakon njegove smrti, jer nam pokazuje njegovu drugačiju stvarnost, od prije pola stoljeća, koju mi sami pamtimo po nečem drugom i imamo drugačije vizije iste te stvarnosti.
Naravno, raznim je generacijama Murtić „govorio” svojim ekspresivnim crvenim, žutim i modrim bojama u kombinaciji s dominantnom crnom linijom, na različit način. Iščitavali su pad socijalističkog sivila i dolazak neke drugačije budućnosti.
Selekcija radova za Murtićevu zadarsku izložbu podijeljena je u dvije grupe. Slike iz ciklusa Nove apstrakcije nastale između 2002. i 2004. godine, te skulptura u emajlu i mozaik.
Makabristička figuracija, pak, izborom iz ciklusa Kadaveri, izvornih crteža za drugu ediciju Jame, Ratnih crteža, gvaševa Oči straha i ciklusa Homage a Oswiecim, postavljena je u ogoljenom ambijentu Kneževe palače koji još uvijek pokazuje ožiljke razaranja Zadra u Domovinskom ratu.
Otvorenje izložbe Ede Murtića „Utopija i distopija modernizma” otvara se u četvrtak 3. srpnja u 21 sat, u Gradskoj Loži na Narodnom trgu, te u Kneževoj palači, na Poljani Šime Budinića.
Izložba je omogućena sredstvima Grada Zadra i Zadarske županije.