Arheološki muzej Zadar na današnjoj je press konferenciji predstavio novonastale didaktičke igračke. Pojam se najčešće koristi za igračke koje su prvenstveno namijenjene poboljšanju motoričkih i kognitivnih sposobnosti, razvijanju koordinacije ruka-oko, učenju boja, brojeva, slova itd.
S ciljem približavanja spomenika kulturne baštine dječjem uzrastu poticanjem na učenje i vrednovanje povijesnih predmeta u Arheološkom muzeju Zadar razvili su nekoliko vrsta didaktičkih igračaka. U radionici Arheološkog muzeja Zadar, Frane Šunić osmislio je didaktičke igračke u obliku 2D puzzli (oltarna pregrada sv. Nediljice, motiv pletera, mozaik s motivom leptira) i 3D puzzli (sv. Donat u Zadru, sv. Križ u Ninu, sv. Nikola u Zatonu), rekonstrukcije lijepljenjem na sistemu magneta (amfora, posuda) i crkve sv. Donata kao tablica množenja. Cilj ovih didaktičkih igračaka je približiti povijest i arheološku baštinu djeci na opipljiv način pri čemu mogu nešto naučiti i razvijati svoje motoričke i kognitivne sposobnosti. Igračke su prvenstveno namijenjene predškolskom i školskom uzrastu.
Dušanka Romanović, kustosica Arheološkog muzeja kazala je kako su igračke u prvom redu namijenjene za pedagoške radionice koje će se organizirati u prostorijama muzeja. U sklopu obilježavanja Dana grada Zadra radionice će se organizirati u suradnji s dječjim vrtićem Jadran i OŠ Stanovi, Bartul Kašić i Petar Preradović. Cilj radionica je djeci približiti povijest i našu kulturnu baštinu na opipljiv način, igrajući se i slažući ove igračke. U buduće, plan je da radionice gostuju u lokalnim vrtićima i školama. Radnim danima u večernjim terminima, od 18-20 sati, i subotom radionice će biti otvorene i za širu javnost.