Želio sam strip prepun atmosfere. Nadam se da sam odabirom tonova stvorio ugođaj kakav sam priželjkivao, govori Tomislav Košta, autor stripa “Sjećanja”, tvrdo ukoričenog u izdanju Strip foruma.
Biser za kolekcionare ambiciozna je epska fantasy priča i prvijenac ovog Zadranina, po vokaciji slikara, koja će dobiti i englesku verziju za inozemno tržište, piše Večernji list.
– Objavit će ga jedan mali izdavač iz Škotske, bit će prošireno izdanje od 70-ak stranica i izlazi do kraja ljeta. Dopustimo li si malo pretencioznosti, možemo reći, kako vi kažete, da osvajam svjetsko tržište, ali ovo mi je prvi album i ja bih malo skromnije kazao da se nisam nadao ni izdanju u Hrvatskoj pa sam sretan što se to ipak dogodilo – govori Košta.
Tehnika je albuma ulje na papiru, atipična za strip, sklon joj je tek recimo Žeželj, ali Košti prirodna jer kist mu je svaki dan u ruci. Vremenski je nastajao oko godinu i pol. A ideja?
– Volim fantasy svjetove jer u njima mogu osjetiti slobodu stvaranja. S druge strane želio sam nešto autentično, svoje, što mogu doživjeti i s iskrenom emocijom pretočiti u slike i priču. Tako sam pokušao dijelove povijesti istočnojadranske obale spojiti s maštom. Brod – gajeta lajtmotiv je koji se provlači kroz priču. Taj je brod neizbrisiv dio povijesti našeg naroda. I ne samo hrvatskog djela Mediterana, već i cijelog mediteranskog bazena. To je izraz poštovanja prema svima koji su od brodova, mora i s morem živjeli. To je neki naš dalmatinski fantasy – kaže. Glavni je lik starac koji ima 109 godina. Priča svoju životnu priču vraćajući se od djetinjstva preko mladosti do iskupljenja. Tražeći brod koji je nekoć počeo graditi s ocem od kojeg se rastao na ružan način, ujedno traži i oprost od oca. Što je bliže brodu, taj se brod sve više raspada. U pitanju je trilogija čiji je drugi dio u nastajanju.
– Budući da sam slikar po profesiji, bilo je logično da za svoj prvi rad odaberem boju. Tako je nastao ovaj niz od 300-tinjak minijatura složenih u priču. Uz mnogo truda i muke, dovršetak prvog djela predstavlja veliko zadovoljstvo. I tjera me da drugi i treći dio budu dodatni iskorak u kvaliteti. Istina, puno puta dogodilo mi se da si radeći na nekoj od tabli prigovorim – što ti je ovo trebalo? Ali krize dođu i prođu. U drugom dijelu čeka nas rat koji će Lobel okusiti na svojoj koži i koji će ga dovesti do ruba ludila. Treći dio zamišljen je kao iskupljenje. I pregršt nadrealnih stvari, ali o tome kad za to dođe vrijeme – kaže autor koji uz školu crtanja i slikarske narudžbe, od čega živi, već radi na storyboardu pa bismo za koju godinu mogli dobiti nastavak. Studirao je povijest i povijest umjetnosti, ali nije diplomirao. Slikarski poziv bio je prejak da ga ignorira.
– Povijest mi je i danas interesantna, srednji vijek posebice. Najviše me privlači pojam viteštva i kako se ono razvijalo i tumačilo kroz povijesna razdoblja. Možda zbog pomanjkanja iskrenosti, pravednosti i skromnosti, čega smo svjedoci u današnje vrijeme, kao pojedinac koji stvara imam želju kroz svoj rad apostrofirati upravo te vrednote. Držim da su one univerzalne te stoje kao protuteža dekadenciji društva – kaže umjetnik sa zadarskom adresom koji ima atelijer na otoku Ugljanu.
– Nemam problema ustati se rano i slikati do 16 sati. Tada se vraćam brodom na kopno, a ostatak dana je za obitelj. Taj ritam držim godinama. Na inspiraciju se ne izvlačim, ona je poput izgovora za lijenčine. Da, ona postoji, ali treba je isprovocirati radom.