U Kneževoj se palači danas održala početna konferencija projekta Kulturna ruta liburnskog, rimskog i hrvatskog nasljeđa nasljeđa Zadarske županije. Njoj su nazočili Tomislava Gregov, voditeljica projekta, župan Božidar Longin i Marko Mašina iz Upravnog odjela za gospodarstvo, turizam, infrastrukturu i EU fondove.
Ovaj je projekt prijavljen na otvoreni poziv iz Operativnog programa “Konkurentnost i kohezija 2014.-2020.” i na grupu aktivnosti A, što znači da se priprema dokumentacija u sklopu natječaja Priprema i provedba Integriranih razvojnih programa temeljenih na obnovi kulturne baštine.
Nositelj projekta je Zadarska županija, a partneri su mu Grad Benkovac, Grad Pag, Grad Nin i Zavičajni muzej Benkovac. Provedba je započela 26. listopada 2018. i trajat će sve do 26. listopada 2020. godine.
– Projekt kulturna ruta nastavlja se na projekt HERA čija je prezentacija već održana. Zadarska županija planski razmišlja o tome kako unaprijediti svoju turističku ponudu. Samim time, nastavkom projekta HERA želi izraditi integralni program koji će nastaviti ono što je već bilo započeto. Definirana kulturna ruta u Ninu, Benkovcu i Pagu sada se i dalje unaprijeđuje i za ona kulturna dobra koja se nalaze na tim mjestima će se izraditi projektna dokumentacija i napraviti korake prema onome što se bude definiralo. Osim toga, program “Kulturna ruta” napravit će cijeli plan događanja na toj ruti kako bi ona bila interesantna. Radit će se analize svih mogućih vrsta da vidimo kako bi mogli kulturna dobra brendirati. Turističke zajednice su pritom jako bitne jer su one prije ovog projekta trebale dati svoju potporu, a sada daju informacije sa terena. Okosnicu projekta čine tri nepokretna kulturna dobra, odnosno u Benkovcu kaštel Benković, u Pagu crkva Marijina Uznesenja sa samostanom i u Ninu rimska stambena kuća s mozaicima koja će se obnoviti, urediti i valorizirati. Kroz ove dvije godine, koliko traje projekt, neće biti ništa opipljivo, da bi došli do toga trebamo riješiti svu dokumentaciju što upravo i radimo, rekao je Mašina, županijski djelatnik Upravnog odjela za EU fondove.
Ukupna vrijednost projekta iznosi 5,230,860 kuna od čega se 70%, odnosno 3,754,705 kuna sufinancira iz Europskog fonda za regionalni razvoj. Navedena kulturna dobra u tri grada nisu dosad bila dio niti jednog ovakovog Integriranog projekta.