retske u organizaciji Kulturno-umjetničke udruge “Vicko Zmajević”. Predsjednica udruge dr. sc. Maximiljana Barančić kaže kako će večerašnja predstava biti prava prilika za upoznavanje običaja Arbanasa, njihove kulture i govora koje su sačuvali i nakon dolaska kod Zadra.
– Predstavu Nita napisao je Josip Vladović Relja na albanskom i arbanaškom jeziku, a profesorica Marina Pecolaj prevela ju je na hrvatski jezik. Predstava je inače napisana u četiri čina, što je nemoguće prikazati u ovakvom obliku. Bit će malo na arbanaškom, malo na hrvatskom, a svi dijelovi koji se ne prikažu bit će prepričani pa će tako predstavu moći dobro razumjeti i oni koji ne poznaju arbanaški, kaže Barančić.
Nita je inače svojevrsni “Romeo i Julija” u kojem se govori o običajima koje su Arbanasi donijeli iz prapostojbine uz Skadarsko jezero, poput davanja bese. Neki glumci su izvorni govornici, neki su se dobro uklopili, no budući da se radi isključivo o amaterima u prvom planu neće biti umjetnička izvedba.
Nakon Nite u srijedu, 8. svibnja u 19 sati, u prostorijama Udruge u Arbanasima, bit će promocija slikovnice pisane na arbanaškom govoru. Slikovnicu su priredili Maximiljana Barančić i njezin brat, likovni umjetnik Nilo Karuc. Također će biti održana izložba crteža učenika nižih razreda Osnovne škole Krune Krstića i učenika 3. razreda Osnovne škole braće Radić Pridraga. Istu večer, također u prostorijama Udruge, Ivica Matešić Jeremija, umirovljeni brigadir i pisac, kazivat će skice iz života zadarskih Arbanasa.
U petak je središnji događaj Dana Gospe Loretske, misa i procesija mjestom s Gospinim kipom.
– Nakon mise procesija prolazi arbanaškim ulicama, koje su ukrašene cvijećem, jednako kao što djeca odjevena u bijelo nose latice cvijeća. Nakon povratka kod crkve mještani prolaze ispod kipa Gospe Loretske, Zonje Jon, jer je ona naša Gospa od zdravlja, te tako traže zagovor za sebe i svoje bližnje, objašnjava Barančić.