KUD Zadarski tanac zaključio je plesni dio godine darujući voljenom gradu božićni koncert.
Tradicionalnim, božićnim koncertom GRADU ZA DAR obilježeno je pet godina postojanja Kulturno umjetničkog društva Zadarski tanac. Članovi KUD-a Zadarski tanac odlučili su, tijekom druge adventske nedjelje, darovati božićni koncert svome gradu i ljubiteljima folklorne baštine. Plesači i pjevači, odjeveni u originalne, bogate, svečane i pučke narodne nošnje, predstavili su se razdraganoj zadarskoj publici božićnom pjesmom Tri su kralja idrila, plesom Zadarski tanac uz pjesmu Lipšega tanca ne viđoh, te plesovima otoka Silbe, grada Splita i pjesmama i plesovima međimurskoga kraja.
U ovoj svečanoj prigodi prvi puta su zaplesali u šest muških i šest ženskih novoizrađenih zadarskih pučkih narodnih nošnji. Nošnje nisu u cijelosti dovršene, a repliciraju se prema dragocjenom izvoru koji datira iz sredine 19. stoljeća. U suradnji s voditeljicom Etnološkog odjela Narodnog muzeja Zadar, dr. sc. Jasenkom Lulić Štorić i Etnografskim muzejom u Splitu, a pod budnim okom neumorne čuvarice i krojačice Zdenke Mrčela, vrijedno blaga KUD-a Zadarski tanac trebalo bi uskoro zasjati u svojoj punini.
Koncert su uveličali i obogatili – sveučilišna acapella skupina A.K.A. Crescendo iz Zadra, skupina koja je dosegla najveće svjetske a capella festivale od Amerike do Rusije, HKUD Široka Kula iz Široke Kule sa scenskim izvedbama ličkih običaja, pjesama i plesova, Ženska klapa Aria iz Starigrada s božićnim pjesmama, Tradicijska ženska pjevačka skupina Kantalice s glazbenom interpretacijom napjeva sjeverne Dalmacije i područja Zadra, zadarskih otoka i Bukovice, Gudački kvartet Glazbene škole Blagoje Bersa i Tamburaški sastav AMA iz Nina.
Za peti rođendan, vrijedi istaknuti, kako KUD Zadarski tanac okuplja istinske zaljubljenike u folklor i tradicijske vrijednosti, čija je svrha djelovanja očuvanje i promicanje nematerijalne vokalne i folklorne baštine, te isticanje kulturno – povijesnog identiteta Zadra, Zadarske županije i Republike Hrvatske. KUD djeluje od 2014. godine i za samo 5 godina djelovanja stao je uz bok društvima s dugogodišnjom tradicijom. U svom bogatom repertoaru izvodi pjesme, te izvorne i koreografirane plesove zadarskog, preškog, silbenskog, trogirskog, splitskog, korčulanskoga i međimurskog kraja. Ističu i promiču kulturno povijesni identitet Zadra i Zadarske županije, ostvarili su brojne nastupe u svome gradu i gostovanja u Republici Hrvatskoj kao i međunarodnu kulturnu suradnju. Uz potporu Grada Zadra provode projekt “Lijepa li si zemljo moja”, kojemu je cilj povezivanje i suradnja domovinske i iseljene Hrvatske pjesmom i plesom, a svrha očuvanje hrvatske tradicije, te njegovanje hrvatske kulturne baštine.
U svome su gradu ugostili brojna hrvatska kulturno umjetnička društva iz Njemačke, Sjedinjenih Američkih Država, Švicarske i daleke Australije. Diče se i sudjelovanjem na folklornim festivalima u Makedoniji, Slovačkoj, Češkoj i Njemačkoj. Svoj rad i djelovanje predstavili su na brojnim TV i radio emisijama. Danas, uz potporu Grada Zadra, uz ulaganje vlastitih sredstava i zahvaljujući vrijednoj članici Zdenki Mrčela posjeduju vrijedni fundus narodnih nošnji, u prvom redu zadarske svečane i pučke narodne nošnje, zatim silbenske, splitske i međimurske narodne nošnje.
Sjajna i mnogobrojna publika u Kazalištu lutaka u Zadru, nagradila je burnim pljeskom sve prisutne. Voditeljica cjelovečernjeg programa Ivana Zrilić uručila je, u ime KUD-a Zadarski tanac, zahvalnice za nesebičnu podršku i pomoć u očuvanju i promicanju tradicijske kulture i folklorne baštine. Zahvalnice su svečano dodijeljene članovima KUD-a Ivanu Baričiću, umjetničkom voditelju KUD-a Zadarski tanac, Oliveri Antišin, prvoj predsjednici KUD-a Zadarski tanac, Zdenki Mrčela, vrijednoj krojačici i čuvarici narodnih nošnji, Jadranki Dunatov, voditeljici dječje folklorne skupine, ali i Gradu Zadru, OŠ Šime Budinića i Narodnom muzeju Zadar. Osim publike zadovoljni su bili i organizatori koji se nadaju da će se tradicija svečanog, božićnog koncerta GRADU ZA DAR održati još dugi niz godina.