Uoči blagdana Gospe Loretske, tradicionalne arbanaške fešte, 10. svibnja, bila je planirana promocija nove knjige Ivice Matešića Jeremije Branitelji iz zadarskih Arbanasa u Domovinskom ratu. No kako to ponekad u životu biva, neki se planovi ipak ne ostvaruju. Prva otegotna okolnost bila je pandemija COVID-a 19, a druga je, nažalost još puno strašnija, teška bolest autora, javlja Bernard Kotlar.
Primjerci ove (nekomercijalne) knjige bit će podijeljeni obiteljima poginulih te svima onima koji su njenim dijelom na ovaj ili onaj način.
– Ova knjiga samo je kap u moru, a moje priče tek su crtice koje nisu ni do koljena, ma do gležnja nisu, onome što je naše mjesto dalo i učinilo u obrani kako Grada Zadra, tako i čitave Domovine, jedine nam Hrvatske. U Arbanasima gotovo da i nema obitelji koja nije imala nekog u odori hrvatskog vojnika, dragovoljca, tog najvećeg i najsavršenijeg, najtežeg poduhvata u Hrvatskoj povijesti. I oni i njihova djela pripadaju sveopćoj knjižnici koja bilježi svaku minutu, sve inačice njihova djelovanja i življenja, napisao je Matešić u zaključku svoje zbirke.
Jeremijina knjiga zbirka je njegovih tekstova koji su većinom već objavljeni, no koji su u njoj okupljeni s ciljem da se na jednom mjestu oda počast i zahvala svim onim braniteljima iz zadarskih Arbanasa koji su svojim djelom, ali i životom samim (devetorici dječaka arbanaške škole kako ih sam autor naziva), dali doprinos stvaranju i obrani mlade hrvatske države.
U knjizi se može pročitati 66 tekstova koji su grupirani u pet poglavlja, i to: Izravno s bojišnjice, Poginuli branitelji, Arbanaški sanjari, Starosta i Sudbine naših prijatelja, dok šesto poglavlje pod nazivom Neka dalje pripovijedaju i fotografije donosi veliki broj fotografija (u knjizi ih je ukupno preko dvije stotine) iz razdoblja Domovinskog rata.
Svojom idejom nastanak ovoga djela inicirao je gospodin Tomislav Perović čije riječi, koje bi na pravoj promociji bile znatno drugačije, ovdje navodimo:
– Srce koje je vodilo ruku onoga koji je napisao ovu knjigu je za trenutak u zatišju. Ruka mu je otežala, a glas Jeremijin sada je šapat. Ali iz tog šapta razabiremo ratnički krik svima nama da su junaci ove knjige vodili sveti rat, da su poginuli svetačkom smrću jer su branili slobodu svoje Domovine, iznio je Perović.
Zahvaljujući njegovoj financijskoj potpori te potpori njegova brata Krste, knjiga je tiskana. Ovo je šesti projekt koji se odnosi na arbanašku baštinu, a koji je ostvaren zahvaljujući potpori braće Perović. Bernard Kotlar osobno je prikupio i obradio fotografije te osmislio i ostvario grafičko oblikovanje knjige. Recenzent knjige je Serđo Dokoza.
– Jeremijine podatke tek treba obraditi i smjestiti u okvir tadašnjih zbivanja, odnosno sagledati ih u sklopu ratnih operacija na široj bojišnici, uz istodobno vođenje računa o tadašnjim političkim odnosima na međunarodnoj i domaćoj sceni jer sve su to čimbenici koji su utjecali na oblikovanje slike kako Hrvatske i Zadra, tako i malih Arbanasa u Domovinskom ratu. I tek se nakon takvoga znanstvenoga postupka može utvrditi veličina žrtve koju su Arbanasi prinijeli na oltar hrvatskog boga Marsa, piše Dokoza u svojoj recenziji ove zbirke tekstova.