Uz poučak o profesionalnosti, kao pravi profesor, orguljaš crkve sv. Marka iz Zagreba, Pavao Mašić predstavio nam je projekt Orgulje sv. Stošije za koji će od Grada Zadra dobiti 45 tisuća kuna po javnom pozivu. Nije to neki novac s kojim bi on mogao organizirati ciklus koncerata i isplatiti sebi honorar, da nema punu podršku Koncertnog ureda u Zadru s kojim je prijavio koprodukciju na javni poziv Odjela za kulturu.
Međutim, prof. Mašić nam nije odgovorio na pitanje zbog kojeg smo ga i kontaktirali. Odnosi se na korištenje imena orgulja sv. Stošije bez dozvole kao i samih koncerata koji su prijavljeni, a da župnika u Katedrali sv. Stošije nitko nije ništa pitao. Posebno je pitanje skupog štimanje orgulja za koje je don Josip Radojica Pinčić rekao kako nitko neće svirati, a da ne preuzme taj trošak.
Na to i još par pitanja, za koje je prof. Mašić tražio da mu pošaljemo “e-mailom”, on nam je dao opširno očitovanje, umjesto konkretnih odgovora. Stoga prenosimo aktualni dio njegovog dugog “odgovora” na novinarska pitanja:
“Sretan sam da je grad Zadar prepoznao kvalitetu projekta kojega sam predložio, te mislim kako se ovim projektom – a uz moj osobni angažman na bazi znanja, iskustva i profesionalnih kontakata – može ostvariti bogatija i kvalitetnija koncertna ponuda orguljske glazbe, uz promociju vrijednog blaga koje čuva kor zadarske prvostolnice. Potpuno je jasno da bez pristanka i podrške Zadarske nadbiskupije kao vlasnika toga blaga nije moguće realizirati niti jedan koncertni događaj, kao što je jasno da i dobro osmišljen projekt s istaknutim umjetnicima može samo biti od koristi lokalnoj zajednici i publici.
Ne vidim nikakve prepreke niti kolizije sa manifestacijom Zadar Organ Festival – kako je to u Vašim napisima dosad bilo isticano – s obzirom da je riječ o potpuno različitim programskim koncepcijama; po mom viđenju, Zadar Organ Festival inovativan je projekt koji se vodi mladenačkom ambicijom i idealima, nadahnjuje lokalnom autohtonom pričom, poviješću Zadra, te interdisciplinarno povezuje radionice s mladima kako bi orgulje zadarskih crkava (a ne isključivo one katedralne) predstavio u svježem, novom i inspirativnom svjetlu, te se održava u relativno kompaktnom vremenskom periodu, dok je projekt Orgulje sv. Stošije usmjeren na koncertantna ostvarenja najviše kvalitete, realizirana gostovanjima uglednih glazbenika (planiranima za dulje razdoblje u ritmu 1-2 koncerta mjesečno), a koje bi zahvaljujući prethodnom dugogodišnjem iskustvu stečenom na projektu Orgulje sv. Marka i povezanosti dvaju projekata bilo moguće realizirati uz značajnije manje troškove. Koliko će ti troškovi u konačnici iznositi i na koji način će niz koncerata biti realiziran, ovisit će, dakako, o budžetu čitavoga projekta i drugim organizacijskim faktorima, te ćemo pravovremeno najaviti konačni raspored koncerata i samu manifestaciju”, napisao nam je među ostalim profesor Muzičke akademije u Zagrebu.
Prof. Mašić se potrudio pa nam je svoj projekt predstavio uz nekoliko povijesnih lekcija o orguljama, njegovoj povezanosti sa Zadrom, tumačenju značaja i veličine zadarskih katedralnih orgulja i uz svoju profesionalnu biografiju.
Pavao Mašić je novinarsku vijest o tome da Grad Zadar nije dao financijsku podršku trećem izdanju Zadar Organ Festivala nego Orguljama sv. Stošije organizatora iz Zagreba, očito pogrešno doživio kao podcjenjivanje njegovih stručnih i organizacijskih vrijednosti te najboljih namjera prema zadarskoj kulturi.
To naravno nije istina.
Naš je rakurs uvijek isti: gradske vlasti u Zadru objeručke prihvaćaju sve što im se ponudi sa strane, a svoje odbacuju.