Proračun za kulturu Grada Zadra povećava se za 10 milijuna kuna što ne znači da će se Zadar nakon što je ove godine bio Grad sporta, u 2022. pretvoriti u Grad kulture.
Četiri ustanove u kulturi dobivaju isti iznos novaca, s tim da je za kazališne predstava namijenjeno 850 tisuća kuna, a za koncertnu sezonu s lanjskih 1.9 milijuna kuna povećava se iznos na 2.040 000 kuna. Povećanje je zbog dva koncerta iz novog ciklusa Obala i zaleđe.
Nimalo iznenađenja nema ni u programu javnih potreba u kulturi s istim iznosom kao i ove godine.
Iako je broj prijava manji nego lani kada je bilo važećih 87 a odobreno 70, za 2022. godinu samo jedna bila nevažeća od 98 prijava od kojih je prihvaćeno 77 programa za sufinanciranje.
Lani je Kulturno vijeće dalo zasebno miljenje kojim se od Grada Zadra traži da se financiranje programa Zadarskog komornog orkestra izdvoji iz proračuna namijenjenog financiranju udruga i pojedinaca u kulturi. Uzalud im mišljenje koje nije prihvaćeno i Zadarski komorni orkestar (ZKO) je za ovu godinu dobio 554 tisuća kuna. Kulturno vijeće se u predloženom programu za 2022. godinu više i ne spominje pa će ZKO dobit će samo četiri tisuća kuna manje za istu sezonu od šest koncerata.
Za glazbeni dio programa javnih potreba, zahvaljujući Zadarskom komornom orkestru, izdvojit će se 942 tisuće kune od ukupno 2.5 milijuna kuna za javne potrebe u kulturi. Na programe dramskih i plesnih izvedbi otpada 487 tisuća kuna, za izdavaštvo 411 tisuća kuna od čega 280 tisuća kuna ide Matici hrvatske kojoj Grad Zadar plaća u tom iznosu i radno mjesto tajnice. Na likovnu umjetnost otpada 196 tisuća kuna a za inovativne kulturno – umjetničke prakse daje se 145 tisuća kuna.
Pod tu kategoriju može se svašta podvući pa tako i redovni program ustanova i udruga kao što su Društvo arhitekata koje je s iznosom pet tiusća kuna koliko su dobivali godinama, došlo na 40 tisuća kuna a nigdje njihovih inovacija u javnosti. Među odabranima je i Kino zona za koju je s lanjskih 70 ove godine podignut iznos na 116 tisuća kuna, a Grad je zaposlio i jednu osobu iz Centra nezavisne kulturu kojeg vodi Andrej Fric. Oni su jedini dobitnici u kategoriji audio-vizualne djelatnosti.
Najveći “dobitnik “natječaja javnih potreba u kulturi je Teatro VeRRdi – udruga koju vodi Jure Aras javila se u pet kategorija i skupili su stotinjak tisuća kuna koji su im odobreni za programe i međunarodno gostovanje. Za medijsku promociju kulture za koju je planirano 40 tisuća kuna opet se nije nitko javio ali novac je ipak potrošen sudeći prema čak tri rebalansa.