Jučer je objavljen natječaj za ravnatelja HNK Zadar s rokom prijave od osam dana. Iako se prema još važećem zakonu o kazalištima natječaj objavio godinu dana prije isteka mandata, s ovim natječajem je ispalo kao da je velika žurba i to u blagdanske dane. To ostaje i u novom zakonu o kazalištima koji je prošao prvo čitanje. Prema Statutu HNK Zadar, rok za prijavu na natječaj za ravnatelja odeđen je na 30 dana a sada je to osam dana. I to blagdanskih.
Na tom mjestu je od 2003. godine Renato Švorinić koji ni ovaj put teško da će imati konkurenciju osim vječne protukandidatkinje Maje Šimić.
Međutim, o njegovom imenovanju će glasati Gradsko vijeće. Prijedlogom novog zakona to se želi promijeniti pa bi Gradonačelnik bio taj koji bi imenovao predloženu osobu na ravnateljsko mjesto. Uzima se nadležnost gradskim vijećima. Kazališno vijeće bilo to a ne Vijeće koje će se glasati o izvještaju na poslovanje kazališta.
Takav stav u prvom čitanju u Saboru branio je HDZ-ov zastupnik Rade Šimičević, koji je bio član Kazališnog vijeća HNK Zadar. Na tom mjestu ga je zamijenila HDZ-ova vijećnica Marjana Bakmaz koja je stavljena na branik izvještaja o poslovanju HNK u Gradskom vijeću u raspravi sa SDP-ovim vijećnicama.
Uvertira izboru ravnatelja je programski i financijski okvir za novo mandatno razdoblje, usvojen na Vijeću polovicom studenog. Ravnatelj je dobio zadani plan iz strategije koju je napravilo savjetodavno društvo Bilever consultinga a novac kojeg daje Grad Zadar ostao je isti – u prosjeku 4.3 milijuna kuna. Dovoljno se sjetiti koliko Dukićeva gradska vlast daje za nogometni HNK Zadar i to na prevaru Gradskog vijeća.
Na obavezu da se 2024. godine naprave tri premijere i to propisano od autora domaće, svjetske, odnosno mediteranske i školske lektire, postavlja se pitanje čemu program kojeg ravnatelja mora imati za natječaj. I gdje je tu umjetnička sloboda što je problematizirala SDP- ova vijećnica Danijela Vukoša. Ona je ukazala i na novinu iz tog Okvira prema kojoj je “HNK u obvezi imenovanja radne skupine sastavljenu od vanjskih i internih stručnjaka s područja kazališne umjetnosti, a koja će načiniti programski koncept te definirati jasan programski smjer HNK-a Zadar.”
A novac za Kazalište uvijek je isti. Tako je u zadarskom kazalištu na novinarsko pitanje odgovarao aktualni ravnatelj Švorinić. On je međuvremenu postao član Gradskog odbora HDZ-a. Međutim HDZ-ova izvršna vlast nije nimalo promijenilo odnos prema kazalištu.
Strategija razvoja kazališta napravljena je po modelu sovjetskih petoljetki. U tom okviru kojeg potpisuje pročelnica Dina Bušić navodi kako se HNK obvezuje se da će u okviru kazališne sezone (od rujna do lipnja), uz vlastite premijerne naslove, organizirati najmanje 12 predstava gostujućih kazališta uzimajući u obzir potrebe ciljanih skupina od djece do umirovljenika, vodeći računa da svaki naslov bude djelo istaknute umjetničke vrijednost.
U odnosu na tako napisani plan, u zbilji zadarsko kazalište već godinama ima troje zaposlenih glumaca a gostovanja se sve češće svode na jeftine predstava s par glumaca jer veće produkcije kazališna blagajna ne može promijeniti.
I još nešto je isto: nitko se ne otima za ravnateljsko mjesto jer unaprijed zna da s tako zadanim okvirom ne može ništa promijeniti.