Pomorska zbirka u Zadru dobila je nakon skoro dvije godine svoju voditeljicu. Iz Malog Lošinja je stigla viša kustosica Marijana Dlačić, zaposlena po drugom natječaju Zavoda za povijesne znanosti HAZU-u.
Kriteriji za to mjesto bili su viša kustosica i pet godina iskustva. – Na prvi natječaj nismo dobili kandidata koji to ispunjava, a na drugi nam se javila Marijana Dlačić, doznajemo od upravitelja prof.dr Tade Oršolića. Ona je došla iz Malog Lošnija, gdje je radila u tamošnjoj muzejskoj ustanovi te je sudjelovala u stvaranju fascinantnog muzejskog postava Apoksiomena.
Mali Lošinj ima daleko jaču pomorsku tradiciju koju izražava kroz muzejsku djelatnost, a Lošinjski muzej član Mediteranskog udruženja muzeja maritimne kulture. Zadar je nažalost tu svoju tradiciju prilično zanemario. Najviše do čega su došli je plaćanje radno mjesta voditelja Pomorske zbirke.
Viša kustosica Marijana Dlačić je doktorandica na zadarskom sveučilištu.
Nova voditeljica već je pokazala inovativni pristup kod promocije zadarske pomorske zbirke koja postoji još od 1958. godine. Napravila je trojezični „deplijan” za Turističko informativni centar, navodi upravitelj Oršolić zadovoljan kadrovskim pojačanjem kojeg su dobili u Zavodu uz Trpimirovu obalu. Uvedeno je i novo radno vrijeme za posjetitelje: ponedjeljak – petak od 9 do 13 sati (praznikom zatvoreno).
Vrlo brzo je nova voditeljica dovela djecu u Pomorsku zbirku, a prvi put je ona bila u programu Noći muzeja. Tema je bila pogođena – muzeji i nova publika za tu ustanovu. Upravitelj Zavoda za povijesne znanosti kaže kako su imali zadovoljavajuću posjetu s obzirom na to da su malo dislocirani od ostalih zadarskih muzeja.
Za razliku od njih, oni imaju prednost u zelenom okruženju, idealnom za dječju igru. Tako je i bilo i u Noći muzeja. Jedan razlog više da se s Pomorskom zbirkom upoznaju i vrtička djeca koja su također u planu i povezivanju s tim povijesnim nasljeđem Zadra.
Popularizacija zbirke jedino je što se može raditi u granicama postojećeg, ističe upravitelj Oršolić. Planirano širenje u Muzeju maritimne kulture za sad samo je idejno rješenje akademika Nikole Bašića od prije pet godina.