U tjednu kada se obilježava kulturna manifestacija Zadar čita 2025. Stalna izložba crkvene umjetnosti u Zadru objavljuje svoju novu publikaciju pod nazivom Škrinja sv. Šimuna u Zadru i njezino blago koju potpisuju autorice dr. sc. Đurđina Lakošeljac i doc. dr. sc. Ana Jordan Knežević.
Knjiga, kao dio edicije Katalozi i monografije u SICU, obuhvaća 72 stranice, a zamišljena je kao kataloški prikaz škrinje i umjetničkih predmeta koji su se nalazili u škrinji, a danas su izloženi u Stalnoj izložbi crkvene umjetnosti u Zadru.
Poznato je kako je škrinju sv. Šimuna naručila 1377. godine kraljica Elizabeta, supruga ugarsko-hrvatskog kralja Ludovika I. Anžuvinca i kći bosanskog bana Stjepana Kotromanića. Ona je ovlastila pet zadarskih plemića da sa zlatarom Franjom iz Milana ugovore izradu srebrne škrinje za relikviju sv. Šimuna.
Škrinja sv. Šimuna Bogoprimca u crkvi sv. Šime u Zadru najvažnija je umjetnina 14. stoljeća u Hrvatskoj koja se kvalitetom i originalnošću ubraja među najistaknutija zlatarska ostvarenja tadašnje Europe. U njoj se već stoljećima vjerno čuva tijelo proroka Šimuna, pravednog i pobožnog čovjeka iz Jeruzalema, koji je – prema Evanđelju po Luki – u jeruzalemskom hramu u ruke primio malog Isusa i u njemu prepoznao Mesiju.
U novoj publikaciji donose se okolnosti nastanka škrinje, detaljan prikaz njezina izgleda, uz interpretaciju svih ikonografskih scena. Kao zasebna cjelina interpretira se blago iz škrinje sv. Šimuna gdje se ističe povijesno-umjetnička vrijednost anžuvinske krune, kaleža i vezenog vela koji su votivni (zavjetni) darovi kraljice Elizabete.
Bogato ukrašena kruna je zasigurno najvrjedniji zavjetni dar kraljice Elizabete, a izvedena je u duhu srednjoeuropske gotike i estetike anžuvinskog dvora. Modom i stilom odgovara krunama koje se nalaze na glavi kraljice Elizabete i njezinih triju kćeri u donatorskoj sceni na stražnjoj strani zadarske škrinje. Kruna nije insignijskog, već prezentacijskog karaktera te je imala funkciju nakita najviše dvorske razine. Posljednja monografija o škrinji sv. Šimuna, autora Ive Petriciolija, publicirana je davne 1983. godine, nova publikacija zainteresiranoj javnosti donosi dvojezični katalog s posve novim i dosada neobjavljenim fotografijama škrinje i njezina inventara.
Zainteresirani posjetitelji mogu kupiti knjigu po prigodnoj cijeni u suvenirnici SICU-a.
Slavna prošlost, nepodnošljiva sadašnjost, neizvjesna budućnost.