Kao i proteklih godina i ove će zime velik broj Hrvata, pa i Zadrana, provesti zimski odmor na skijanju. Iako je to jedan od najskupljih sportova, čemu u prilog govori i podatak da su Hrvati, samo prošle godine, na kupnju skijaške opreme potrošili oko 30 milijuna kuna, ipak je velik broj onih koji se odlučuju za tjedan dana uživanja na snježnim padinama u nekoj od susjednih zemalja.
Hrvati već tradicionalno biraju termine u vrijeme školskih praznika, iako su tada cijene aranžmana najviše i kreću se otprilike između 4.000 i 6.000 kuna po osobi. Većina Hrvata pri tom skija na dug.
Austrija za podizanje adrenalina
S obzirom na ponudu moglo bi se reći da austrijska skijališta najradije biraju obitelji s djecom i ovisnici o adrenalinu. Gostoljubivost domaćina, puno sunca i slikovita mjestašca svakako doprinose popularnosti austrijskih skijališta.
Ono što skijaš može očekivati od Austrijanaca jest definitivno dobra organizacija. Prosječna dužina staza je od 50 do 75 km. Smještaj je vrlo dobar i komforan s pristupačnim cijenama, ali je zato kompletna ponuda relativno skupa, pa tako cijena ski karata iznosi od 28 do 35 eura dnevno, ovisno o veličini skijališta.
Neka od najpoznatijih austrijskih skijališta su Kitzbühel, Bad Kleinkirchheim, Schladming, Sölden.
Iza sjajne reputacije i snažnog marketinga Kitzbühela stoji mjesto koje može puno ponuditi kako skijašima, tako i šetačima. Gradić nudi brojne mogućnosti van skijališta (trgovine, pubovi, restorani u kojima je za jedan obrok potrebno izdvojiti oko 15 eura), ali velik problem predstavlja nedostatak parkirnih mjesta, zbog čega su česte gužve. Udaljenost od Zadra je oko 750 km.
Sezona u Bad Kleinkirchheimu traje od prosinca do sredine travnja. Skijalište ima oko dvadesetak ski-liftova i petnaestak vučnica. Ski bus je ovdje gratis, što drugdje nije čest slučaj. Ono što svakako raduje skijaše u Badu su terme u koje se može ući sa ski propusnicom. Cijena ski karte je oko 37 eura. Udaljenost od Zadra je oko 590 km. Ima impresivnih 830 km skijaških staza, ali cijena ski propusnice je previsoka; 38 eura po danu, a nisu sve žičare povezane. Udaljenost od Zadra je oko 650 km.Sölden je jedno od najpoznatijih i najbolje opremljenih austrijskih skijališta koje obuhvaća 146 km staza.
Ukupni kapacitet skijališta je oko 68.000 skijaša po satu, tako da gužve u pravilu nema. Dnevna ski karta je najskuplja u Austriji i iznosi oko 40 eura po danu. Udaljenost od Zadra je oko 975 km.
Francuska za šminkere
Francuska skijališta su već godinama hit među trendseterima koji žele uživati kako u skijanju tako i u luksuznoj dodatnoj ponudi, a uz sve to svakako žele biti viđeni.
Među francuskim skijalištima se svakako ističu Val Thornes i Les deux Alpes.
Val Thornes je najprestižnije i najviše skijalište u Europi (2300 m), dio najvećeg ski kompleksa sa preko 600 km skijaških staza. Sezona traje od listopada do lipnja. Ledenjak Peclet je posebno atraktivan po noći jer je osvijetljen. Još jedna zanimljivost vezana uz ovo skijalište je i to da se autima skupo naplaćuje ulazak u grad. Kako bi skijašima dodatno olakšali kretanje, po cijelom gradu su napravljene staze po kojima oni mogu skijati. Udaljenost od Zadra je 1.350 km.
Les deux Alpes mjesto je s velikim brojem restorana, klubova, barova i kina, tako da se i van skijališta moguće dobro provesti. S obzirom na nadmorsku visinu, snijega ima u ogromnim količinama. Udaljenost od Zadra je 1.250 km.
Dobar provod u Italiji
Italiju najčešće odabiru mlađe generacije željne dobre zabave i ludog provoda uz, naravno, izvrsnu skijašku ponudu.
Među talijanskim skijalištima posebno se ističu Bormio gdje razlika u visini skijališta iznosi impresivnih 1.800 metara. Stoga ne čudi što upravo Bormio pruža idealne uvjete za održavanje skijaških natjecanja u brzim disciplinama. Ugostiteljska ponuda je solidna i cijene su prihvatljive za hrvatski džep.
Kronplatz je jedno od najpopularnijih skijalištima među Hrvatima. Udaljenost od Zadra je oko 550 km. Cijene su ovdje nešto više nego, primjerice, u Austriji, pa tako
pola litre "cole" košta 3,50 eura, gulaš 5, a pizza cut 2,50 eura. Noćni život je bogat, a među disco klubovima i restoranima, posebno se ističe Piano Bar, u kojem uvijek nastupa neki bend.
Alta Badia mjesto je gdje snijega uvijek ima u izobilju, ski liftovi su brzi i udobni. Ski pass za područje Alta badije iznosi 153 eura za 6 dana. Svi oni koji su željni dobre zabave, ovdje će ostati "kratkih rukava" jer noćni život gotovo da i ne postoji.
U susjedstvu jeftinije
Slovenija te Bosna i Hercegovina su zbog malih udaljenosti iznimno popularne među skijašima iz Hrvatske, pogotovo među onima koji vole uživati u autohtonim specijalitetima. Povoljne cijene aranžmana u Bosni i Hercegovini pogoduju onima nešto lošijeg imovinskog stanja koji se ipak ne žele odreći uživanja u snježnim radostima.
Kupres je najpopularniji u južnoj Hrvatskoj, ali mu popularnost i u drugim krajevima zadnjih godina ubrzano raste. Na 4 skijališta rade 3 ski lifta. Dnevna cijena ski karte iznosi oko 20 KM (oko 80 kn). Cijena smještaja u hotelu je pristupačna, i u polupansionu iznosi oko 25 KM po danu (oko 100 kn). Ipak, ima i nekih stvari koje Kupresu nikako ne idu u prilog, kao na primjer gužve na žičarama, koje ionako jako sporo voze (u prosjeku 10- tak minuta), a spuštanje po stazi traje svega 3-4 minute, i loša pripremljenost staza, na kojima se, čak i u danima kada ima dovoljno snijega, pojavljuju rupe sa kamenjem.
Jahorina je jedna od najljepših planina u BiH, mjesto održavanja Zimskih Olimpijskih igara 1984. godine. Skijati se može na 20- tak km uređenih staza, a postoje i staze za skijaško trčanje. Cijena dnevne karte je oko 23 KM ( oko 90 kn). Ono što Jahorinu svakako izdvaja od ostalih skijališta u BiH je bogatstvo ugostiteljske ponude, koja je u noćnim satima još dodatno obogaćena pa se skijaši mogu zabaviti u brojnim kafićima i diskotekama, u kojima je ugođaj u potpunosti drugačiji od onog na zapadnoeuropskim skijalištima.
Kranjska Gora je neizostavna postaja Svjetskog skijaškog kupa, sa 20- tak km skijaških staza, u koje se iz godine u godinu ulažu dodatna sredstva, pa je tako oko 80 % posto staza pokriveno snježnim topovima. Osim skijanja, Kranjska Gora nudi staze za skijaško trčanje, sanjkanje, penjanje po zaleđenim slapovima i za najmlađe vožnje o sobovskoj zaprezi. Od deset hotela čak osam ih ima 4 zvjezdice. Cijena ski passa za jedan dan iznosi oko 25 eura, a za 6 dana oko 120 eura. Kao posebnu atrakciju treba naglasiti skijaške skokove na Planici, na kojoj su obarani svjetski rekordi poput prvog skoka preko 100 i 200 metara.
Mariborsko Pohorje najveće je slovensko skijalište, poznato po održavanju "Zlatne lisice", natjecanja Svjetskog skijaškog kupa. Skijati se može na oko 40 km uređenih staza, a snježni topovi će u slučaju nedostatka snijega osigurati do 100 skijaških dana. Apartmane se u Mariboru može pronaći već za 10 eura dnevno, a cijena ski passa oko 45 eura.
Švicarska za dublji džep i šoping
Švicarska nije toliko eksponirana kao ostale države, ali je svakako omiljena destinacija klijentele malo ¨dubljeg džepa¨. Geografski položaj uvelike doprinosi kvaliteti ponude na švicarskim skijalištima zbog toga što je snijeg zagarantiran gotovo cijelu godinu pa se ne mogu dogoditi neugodne situacije da skijaše umjesto snijega dočekaju kiša i blato.
Neka od istaknutih švicarskih skijališta svakako su St. Moritz i Zermatt.
St. Moritz je mondeno skijalište, koje je osim po skijalištima poznato i po brojnim drugim raznovrsnim zimskim sportovima poput pola, kriketa na ledu, curlinga, boba. Zanimljivo je da je St. Moritz prvo alpsko mjesto sa golf igralištem.
Sve staze su izvrsno povezane žičarama, a u prilog njihovoj kvaliteti govore i podaci kako se upravo u St. Moritzu već 4 puta održavalo Svjetsko prvenstvo. Iako obiluje luksuznim trgovinama ( Prada, Bvlgari, Cartier) zanimljivo je napomenuti da su cijene skijaške opreme niže nego kod nas. Cijena sedmodnevnog paket-aranžmana iznosi oko 427 CHF ili 277 eura.
Zermatt je malo mjestašce u Alpama okruženo s čak 38 vrhova viših od 4000 m, idealnih za alpinističke ekspedicije. S obzirom na položaj, ovo je čak i ljeti pravo carstvo snijega, a temperature u kolovozu znaju biti oko -10 stupnjeva. Pored vrhunski uređenih staza, zabaviti se možete i freerideom u netaknutom snijegu, postoji i "Gravity snowpark" u kojem mogu uživati svi skijaši željni vratolomija. Ski pass košta 346 CHF za 6 dana, a ljetni ski pass košta 64 CHF za jedan dan.
Sljeme za početnike
Naravno, ne smijemo zaobići ni hrvatska skijališta iako na njima ponuda i nije baš reprezentativna. Prosjek svakako podiže Sljeme, koje je zbog održavanja natjecanja svjetskog skijaškog kupa, postalo popularno vikend-skijašima i rekreativcima.
Cijena jednodnevne škole skijanja na Sljemenu koja traje 5 sati iznosi 250 kuna, dok je za vikend školu potrebno izdvojiti 500 kuna. Individualni satovi plaćaju se po 150 kuna. Usporedimo li s ovima cijene u inozemstvu, početnike svakako treba savjetovati da se upute na Sljeme. Naime, trodnevna škola skijanja u inozemstvu se kreće od 117 eura za djecu do 12O za odrasle, dok za onu u trajanju od 6 dana treba izdvojiti od 142 eura za djecu do 146 za odrasle.
Još jedna od sljemenskih pogodnosti za sve koji ne znaju skijati ili žele poboljšati svoje vještine su i škole skijanja u kojima se svakodnevno može vježbati sa profesionalcima kako u grupama tako i individualno.
Na kraju je korisnu napomenuti da je kod odabira skijališta važno imati u vidu skijaško znanje i potrebe pojedinca kako bi se izbjegli padovi i ozljede neiskusnih skijaša na zahtjevnim stazama. Uz to je preporučljivo poraditi na kondiciji kako bi mogli u potpunosti uživati u skijanju bez upale mišića.
Za odrasle su cijene malo više pa se u najjeftinijoj varijanti kompletnu opremu može kupiti za 3.000 kuna, a oni koje vole luksuz i žele “marke” mogu platiti i do 14.000 kuna.
Kod odabira skijališta važno je imati u vidu skijaško znanje i potrebe pojedinca kako bi se izbjegli padovi i ozljede neiskusnih skijaša na zahtjevnim stazama.
Uz to također je preporučljivo poraditi na kondiciji kako bi mogli u potpunosti uživati u skijanju bez upale mišića.