Gastroenterologija je grana interne medicine koja se ubrzano razvija zadnjih godina. Sve je veći broj invazivnih pretraga i intervencija.
Pacijenti su najčešće zbunjeni i uplašeni, pitaju se da li im baš trebaju sve te pretrage, koliko traju, je li „ guma” možda predebela, mogu li se kako drukčije pregledati itd.
Nezaobilazni dio gastroenterološkog pregleda je iscrpna anamneza koja obuhvaća tegobe pacijenta, ali i sve ostale bolesti od kojih se liječi ili se liječio te podatke o bolestima u bližoj i daljoj obitelji. Nikad se ne bi trebala zanemariti potreba pacijenta za detaljnim razgovorom te da ga treba u potpunosti saslušati, makar to i nema direktne veze s tegobama zbog kojih se javlja na pregled. Vrlo često i sam razgovor s pacijentom može imati terapijski efekt, ističe dr. Domagoj Kasun koji to svakodnevno prakticira u gastroenterološkoj ambulanti koja se nalazi u TC Relja.
Dr. Kasuna je specijalist interne medicine, sa završenom i položenom užom specijalizacijom iz gastroenterologije .
Poslije završenog Medicinskog fakulteta u Zagrebu neko vrijeme je radio kao liječnik opće medicine u ambulantama zadarskog zaleđa i otoka, a zatim nekoliko godina u zadarskoj Hitnoj pomoći, gdje je neko vrijeme bio šef. Dugogodišnje iskustvo rada na Gastroenterološkom odjelu zadarske bolnice ističe kao nezamjenjivo u radu s pacijentima u kojem mu je pomogao i postdiplomski studij iz hitne i intezivne medicine.
Kroz rad na odjelu uvjerio se u mogućnost komunikacijskih problema koji mogu nastati na relaciji pacijent- liječnik.
– Radeći posljednjih nekoliko godina u privatnoj internističkoj ordinaciji, nastojim svakom pacijentu posvetiti dovoljno vremena, objasniti mu sve dijagnostičke i terapijske procedure koje bi se trebale učiniti, detaljno ga informirati o prirodi njegove bolesti i predložiti mu, razumljivim nemedicinskim jezikom, terapijske opcije, navodi dr. Kasum.
Ono što ovu ambulantu donekle izdvaja od drugih sličnih je mogućnost , prema potrebi, svakodnevne komunikacije s liječnikom bilo putem maila
([email protected]) ili telefonski na broj ambulante ( 301-528). Ovo se odnosi i na one koji nisu direktno njegovi pacijenti, pa mu možete slobodno obratiti kad god imate zdravstveni problem ili želite čuti drugo mišljenje.
KOLONOSKOPIJA: MORA LI BITI BAUK ?
Dr Kasun nam je pokušao u nekoliko rečenica odgovoriti na neka najčešća pitanja koja si pacijenti postavljaju prije pretrage.
Kolonoskopija je nezaobilazna pretraga u dijagnostici krvarenja iz debelog crijeva, dijagnostici polipa i tumora ( druga najčešća maligna bolest bolest i kod muškarca i kod žena) i čitavog niza drugih bolesti. Ljudi obično zaziru od pretrage jer je smatraju bolnom i neugodnom. Da li je baš uvijek tako?
Kakva će biti kolonoskopija ovisi o dosta faktora.
Osnovno je dobro se pripremiti za pretragu. Osim motiviranosti pacijenta te dovoljno dobro objašnjene potrebe za tom pretragom, svakako je važno dobro, prema datim uputama, „očistiti crijevo”.
Nadalje, da li će pretraga biti bolna ili ne, ovisi o liječniku koji radi pretragu. Svaki endoskopičar koji to dovoljno dugo radi može već pri uvođenju aparata vidjeti da li će biti problema i na to može upozoriti pacijenta. Pacijent mora biti opušten i slušati savjete liječnik. Može i aktivno sudjelovati, a ima i priliku gledati svoje crijevo na monitoru.
Treća važna stvar je da endoskopičar za pretragu odvoji dovoljno vremena. Mora biti smiren, ne smije raditi u žurbi i tada najčešće pretraga prođe, a da je pacijent i ne osjeti.
Prilikom kolonoskopije uzimaju se , ako je potrebno, uzorci tkiva ili se skidaju polipi ŠTO JE APSOLUTNO BEZBOLNO, jer čovjek u crijevima nema osjetilna tjelešca za bol.
Pretraga se na koncu može, na zahtjev pacijenta, i prije završetka prekinuti.
Kolonoskopija se može raditi i u anesteziji. Prednosti anaestezije su u tome što tada ne postoji nikakva neugoda ni bol, a pacijent se kasnije i ne sjeća da mu je išta rađeno.
Nedostaci anestezije je gubitak verbalnog kontakta sa pacijentom koji ne može javiti bol pa postoji mogućnost, da nedovoljno iskusni endoskopičari perforiraju crijevo. Ne mogu se zanemariti niti alergijske, a niti druge popratne reakcije sedacije pa se pacijent nakon zahvata obično par sati zadrži na promataranju.
GASTROSKOPIJA
Gastroskopija ili gornja endoskopija je pregled jednjaka, želuca i dvanaesnika. Vrši se tankim, savitljivim instrumentom, a traje stvarno kratko. Dr Kasun ističe kako nikad nije “štopao” vrijeme, ali pretraga ne traje u pravilu dulje od par minuta, a može trajati i puno kraće.
Obično se izvodi u lokalnoj anesteziji, s običnim anestetskim sprejem nakon kojeg zaostane neko vrijeme osjećaj utrnulosti u grlu. Ali se pretraga može izvoditi i bez spreja i nema neke bitne razlike.
Na pretragu je potrebno doći natašte ili 6-8 sati nakon zadnjeg, laganog obroka. Prije izvođenja gastroskopije pacijentu se u usta stavi „ lulica” kojom štitimo instrument da se ne zagrize.
Pretraga se izvodi se na lijevom boku. Najčešći problemi koji nastaju prilikom uvođenja instrumeta u jednjak, što se mora izvesti polako i nježno uz slušanje uputa liječnika, je „ nemiran jezik”. Zato je neobično važno da onih par sekundi dok se uvodi instrument, pacijent drži jezik za donjim zubima i da ga pokuša ne pomicati dok se ne uvede u jednjak..
Nadalje, u položaju na boku, važno je da glavu primakne prsima ( a ne da je odmiče unatrag), kako bi se virtualni otvor jednjaka prikazao i lakše stavio gastroskop u jednjak.
U našoj ambulanti, nadalje, svakom pacijentu se stavi putem štipalice manji instrument na prst ruke i tijekom pretrage mjeri puls i oksigenacija u krvi
(koncentracija kisika).
COLOR DOPPLER BUBREGA I RENALNIH ARTERIJA
Još jedna od novina u ovoj ambulanti je doplerski pregled krvnih žila bubrega što je posebno interesantno kod onih koji imaju problema s lošom regulacijom krvnog tlaka. Naime, prikaz suženih burežnih arterija zahtijeva dopunsku obradu i drukčiju, specifičnu terapiju.
I na kraju, još jednom valja naglasiti, u ovoj ambulanti ćete dobiti pregled čitavog tijela, a ne samo bolesnog organa, uz mogućnost aktivnog sudjelovanja pri pregledu odnosno u liječenju, uz, naravno, poštivanje liječničke tajne oko Vaše dijagnoze i liječenja.
U novije vrijeme sve više pažnje privlači jedna , relativno nova metoda koja primarno služi u čišćenju crijeva od starih, ljepljivih fekalnih masa i time doprinosi uspostavljanju redovite i uredne stolice. Dr Kasun navodi kako se, u stvari, radi o „ sofisticiranoj klizmi”, naravno uz neke razlike. Dok se kod klizme čisti samo jedan manji segment debelog crijeva, hidrokolon procedurom nastojimo očistiti čitavo debelo crijevo, do tankog ( tanko se ne dira).
Voda, koja je filtrirana i zagrijana na temperaturu tijela, pod određenim tlakom
( tlak vode je otprilike takav kao kad otvorite slavinu i pustite blagi, isprekidani mlaz), ubacuje se u rektum u kojem cirkulira, on se širi i time potiče pražnjenje crijeva a nečista voda, fekalije, toksini i plinovi se posebnom cijevi direktno puštaju u kanalizaciju. Dakle nema nikakvih strojeva koji uz buku, na nekakvi vakuum izvlače stolicu. Pretraga je krajnje ugodna, ali i djelotvorna.