Aktivnosti na području razvoja ruralnoga turizma jedne su od ključnih aktivnosti u kontekstu novoga programskoga razdoblja europske unije od 2014. do 2020. godine i Strategije razvoja turizma Republike Hrvatske do 2020. godine, čiji je glavni cilj razvoj turizma na cijelom prostoru RH uz povećanje njegove atraktivnosti i konkurentnosti.
Sukladno tome Ministarstvo turizma kontinuirano provodi aktivnosti i programe namijenjene turistički nerazvijenim ruralnim područjima, kako bi ih kroz turizam valorizirali i učinili privlačnijim za ostanak mladih ljudi u istim.
Ministarstvo vanjskih i europskih poslova RH je u kontekstu gore navedenih aktivnosti definiralo i program „Razvoj ruralnog turizma u dalmatinskom zaleđu” kojemu je cilj osigurati preduvjete za održivi razvoj i demografski oporavak kroz poticanje razvoja ruralnog turizma i povezane infrastrukture. Program je zamišljen kao niz projekata koji će poboljšati mogućnosti za razvoj dalmatinskog zaleđa pa i susjednih, prekograničnih prostora Bosne i Hercegovine, uključujući i prekogranični prostor Crne Gore.
Zajednička suradnja Ministarstva vanjskih i europskih poslova i Ministarstava turizma, uključujući i suradnju sa HEP-om, u sklopu aktivnosti promicanja ruralnog turizma dogovorene su na način organiziranja 4 jednodnevne edukativno-informativne radionice u dalmatinskome zaleđu tijekom travnja o.g.
Za područje zadarske županije radionicu o ruralnom turizmu suorganizira Zadarska županija a održati će se u Starigradu Paklenici 28. travnja 2015. u prostorijama Hotela Alan, na adresi Dr. Franje Tuđmana 14, Starigrad Paklenica http://www.hotel-alan.hr/hr/ . Radionica će započeti u 9.00 sati i trajati će do 16.00 sati, sa organiziranim ručkom i predviđenim pauzama.
Sadržaj edukativne radionice vezan je uz mogućnosti za razvoj ruralnoga turizma i korištenje EU fondova, uz predstavljanje priručnika Ministarstva turizma i Ministarstva vanjskih i europskih poslova kojim će OPG-ovi moći svoja gospodarstva staviti u službu ruralnoga razvoja, te uz primjer iskorištavnja mogućnosti iz obnovljivih izvora energije.
Maksimalni broj sudionika po radionici je 40 predstavnika sa područja županije u kojoj se radionica održava te će se u obzir uzimati one prijave koje pravodobno stignu.
Prijavu je potrebno poslati najkasnije dva dana prije održavanja radionice na e-mail [email protected]
Više informacija i objava na stranicama EDIC-a
Obrazac za prijavu na sudjelovanje na Radionici