U EU svake godine oko 88 milijuna tona hrane se izgubi/ završi na otpadu, što odgovara 173 kilograma po osobi. Troškovi povezani procjenjuju se tim procjenjuju se na 143 milijarde eura (FUSIONS, 2016).
Hrana se gubi u svim fazama opskrbnog lanca od farme do prerade i proizvodnje do trgovina, restorana i kod kuće. Međutim, većinu hrane u EU troše kućanstva (53%) i u preradi (19%). Potrošači često nisu svjesni problema ili njegovih posljedica. Prema istraživanju Eurobarometra, datumske oznake o prehrambenim proizvodima široko su pogrešno shvaćene, iako gotovo šestorica od 10 Europljana kažu da uvijek provjeravaju oznake na proizvodima.
Europska komisija se vrlo ozbiljno posvetila pitanju rješavanja problema s hranom. Smanjenje otpada hrane ima ogroman potencijal za smanjenje korištenja resursa koje koristimo za proizvodnju hrane koju jedemo.
Sprečavanje otpada hrane sastavni je dio novog kružnog gospodarskog paketa Komisije za poticanje tranzicije Europe prema kružnom gospodarstvu koje će potaknuti globalnu konkurentnost, poticati održivi rast i stvarati nova radna mjesta. Članovi Europskog parlamenta su 16. svibnja usvojili izvješće hrvatske predstavnice kojim se predlaže niz mjera za smanjenje otpada hrane u EU za 30% do 2025. i za 50% do 2030. u usporedbi s osnovnom linijom 2014. godine. Ovaj je cilj već utvrđen u paketima koji su usvojeni u ožujku.
Mjere za ostvarenje smanjenja otpada hrane u EU su uklanjanje postojećih ograničenja na donacije hrane i uklanjanjem konfuzije o oznakama na ambalaži.