Daleko je trenutna sezona od prošle za košarkaše Zadra. Miljama je daleko od najboljih dana zadarskoga kluba, od onih zlatnih dana u 60-ima, 70-ima i 80-ima kada su se igrala polufinala Eurolige. Trenutno je Zadar među najlošijim ekipama ABA lige, dojam je da će teško biti uhvatljiv naslov u hrvatskom prvenstvu, a Kup je stvar prošlosti, barem što se tiče ove sezone. Dakle, još je jedino ostala borba za trofej u HT Premijer ligi u kojoj se Zadrani nalaze u gornjem dijelu tablice, no morat će popraviti igru ako ga se žele domoći. Kladionice kao što je Germania favoriziraju više Cibonu i Cedevitu Junior nego Zadar. S razlogom, rekli bismo.
Kako bismo barem na nekoliko minuta pobjegli od sadašnjosti, prisjetili smo se nekih od najboljih košarkaša koji su nosili dres Zadra. Točnije, izdvojili smo najboljeg iz svakog desetljeća, počevši od 1960-ih…
1960-e: Josip Gjergja
Josip „Pino” Gjergja jedan je od najvećih živućih hrvatskih košarkaša. Osvojio je tri medalje na velikim natjecanjima s Jugoslavijom: srebra na svjetskim prvenstvima u Brazilu 1963. i Urugvaju 1967. te srebro u SSSR-u 1965. godine. Također, kao izbornik odveo je reprezentaciju Hrvatske do bronce na Svjetskom prvenstvu 1994. u Kanadi. Čak 18 godina (od 1958. do 1976.) nosio je dres Zadra, a jednu sezonu bio je i trener prve ekipe. Godine 1963. izabran je i za najboljeg hrvatskog sportaša.
1970-e: Krešimir Ćosić
Velikoga Kreše nema već 27 godina, no i dalje se s posebnom sjetom pamte njegovi potezi i predstave. Svaki košarkaš koji je imao čast dijeliti svlačionicu s ovim velikanom reći će da boljega od njega nije bilo. Igrao je za Zadar u dva navrata, a 1970. godine otisnuo se u SAD gdje će pokazati „Amerima” kako se igra košarka. S Jugoslavijom je osvojio nevjerojatnih osam medalja na velikim natjecanjima, od čega olimpijsko zlato u Moskvi 1980. i dva svjetska zlata, 1970. u Jugoslaviji i osam godina kasnije na Filipinima. Danas je teško zamislivo da je jedna takva legenda bio dio Zadra. Mnogima je najveća želja da se vrate ti dani…
1980-e: Stojko Vranković
Ovaj 218 cm visoki centar simbol je KK Zadra iz 80-ih. Od 1982. do 1989. branio je boje Zadra, a sjajnim igrama polako je gradio put prema najjačoj svjetskoj ligi – NBA-u. Ondje je proveo pet sezona igrajući za Boston Celtics, Minnesotu Timberwolves i LA Clippers. Između Bostona i Minnesote imao je izlet od četiri godine u Panathinaikos gdje je postao jedan od najcjenjenijih stranaca osvojivši prvu euroligu u povijesti ovoga trofejnoga kluba.
1990-e: Dino Rađa
Iako ga se mnogo više pamti kao sukreatora dva od tri naslova europskog prvaka s Jugoplastikom, današnjim Splitom, Rađa je na prijelazu iz 90-e u 2000-e nosio dres Zadra. I on je bio u NBA-u, ne pretjerano dugo, no za samo četiri godine provedene ondje ostavio je dubok trag. Prosječno je zabijao gotovo 17 poena po utakmici, a posebice se pamti njegova rookie sezona u dresu Celticsa u kojoj je bio starter i u kojoj je prosječno postizao 15 poena. Nije loše za početnika u NBA-u…
2000-e: Todor Gečevski
Dok je, primjerice, Rađa odigrao samo jednu sezonu za Zadar, a ipak se našao na našem popisu, ne zbog predstava u dresu ovoga kluba, nego zbog dostignuća u karijeri, s Todorom Gečevskim situacija je nešto drugačija. Rijetko koji stranac je Zadru dao toliko kao Gečevski. Stigao je 2004. iz Rabotničkog, da bi se potom u hrvatskom klubu zadržao do 2009. godine osvojivši dvaput trofej domaćeg prvenstva (2005. i 2008.) i triput kup (2005. – 2007.). Ne bi bilo pretjerivanje kada bismo tvrdili da je najbolji košarkaš u povijesti ABA lige. A to da je ikona makedonske reprezentacije, nije laž…
2010-e: Jusuf Nurkić
„Bosanska zvijer” jedno je od najzvučnijih imena koje je nosilo dres Zadra u ovom stoljeću. Iako se zadržao samo jednu sezonu u klubu, zaslužuje da ga spomenemo. Godinu dana nakon boravka u Zadru, preselio se u NBA, u redove Denver Nuggetsa, a posljednjih pet godina dijelom je Portland Trail Blazersa. Svake je sezone sve bolji, samo što može žaliti za teškom ozljedom iz 2019. godine nakon koje je morao propustiti čitavu sezonu. Nada se boljim danima…
Dakle, naveli smo šest poznatih imena, a na budućim „zvijezdama” je da se nametnu i da njihovo ime jednog dana zasja u kategoriji najvećega košarkaša 2020-ih. Pitanje je hoće li se ondje naći netko iz sadašnjeg rostera, budući da dečkima ne ide najbolje. Sportske kladionice ne vide ih na vrhu domaćeg prvenstva, no zato bismo iduće sezone mogli Zadrane gledati u ravnopravnijoj borbi na svim frontovima…