Zadarska županija i ove godine dijeli 160 tisuća eura za potpore ruralnom razvoju. Upravo je objavljen javni poziv za dodjelu sredstava potpora iz područja poljoprivrede i ruralnog razvoja za 2023. godinu, a prijave se zaprimaju idućih 30 dana, zaključno s 21. srpnjem.
Moguće je financirati više različitih aktivnosti – od kupnje opreme, strojeva i alata, plastenika i staklenika, novih trajnih nasada, povećanja stočnog fonda, uređenja i okrupnjivanja zemljišta pa do ulaganja u marketinške aktivnosti…
Tim povodom, u eteru 057 radija gostovao je pročelnik za poljoprivredu, ribarstvo i EU fondove Zadarske županije Daniel Segarić.
– Prihvatljivi korisnici za prijavu za potpore su sva gospodarstva, koja su upisana u upisnik poljoprivrednih gospodarstava, ona koja imaju ekonomsku veličinu iskazanu u standardnom ekonomskom rezultatu iznad 3000 eura. Dakle, gospodarstva, koja svoju proizvodnju baziraju na našem području; obiteljsko poljoprivredna gospodarstva, OPG, obrti, trgovačka društva ili zadruge registrirane za poljoprivredne djelatnosti, pojasnio je pročelnik kriterije za dobivanje sredstava, odnosno potpore.
Ono što je zasigurno vidljivo da je poseban iskorak napravljen u sektoru maslinarstva i vinarstvo, stoga na pitanje koliko su ove potpore, koje Županija već godinama daje, doprinijele razvoju poljoprivrede na našem području, Segarić je rekao – Da, to je najvidljivije, međutim i druga se gospodarstva često javljaju na natječaje i dobivaju sredstva. Vidimo po broju prijava da je uvijek interes nažalost iznad naših financijskih mogućnosti. Broj prijava bude veći od osiguranih sredstava, zbog toga smo prošle godine uveli bodovanje. Ovo nisu tako mala sredstva, međutim, moraju se zadovoljiti određeni kriteriji i oni koji to zadovolje, pozdravljaju ovakve natječaje iz godinu u godinu.
Ukupan iznos potpore iznosi 160 tisuća eura, a javni poziv podijeljen je na dva dijela. U prvome će biti podijeljeno 130 tisuća eura za kupnju opreme, strojeva, sadnog materijala i stoke, a u drugome će se s 30 tisuća eura financirati certificiranje i marketinške aktivnosti. Upitali smo može li nam detaljnije pojasniti što se sve može prijaviti. – U prvom dijelu poziva cilj nam je da poljoprivrednici kupuju osnovna sredstva, dugotrajnu imovinu, kojom mogu godinama obavljati svoju djelatnost. To može biti i polovna oprema, ali kupljena od ovlaštenih distributera, rekao je.
Napomenuo je i kako bi osobito bilo drago kad bi se kupovao sadni materijal i kad bi se podizali novi nasadi. U fokusu je i kupnja opreme za navodnjavanja polja ili opreme za plasteničku proizvodnju. – Želimo nekako omogućiti poljoprivrednicima što kvalitetniji izlazak na tržište, od dizajna etiketa, marketinške pripreme svojih proizvoda, odlaska na sajmove ili neke edukacije, sve to što može potaknuti ili poboljšati njihovu proizvodnju, zaključio je.
Novost od ove godine je i da se sve prijave ispunjavaju isključivo elektronskim putem. Objasnio je kako idu u korak s time – U trendu je da se što više koriste digitalni načini prijave. To nije novost za poljoprivrednike, koji su već koristili sredstva iz ruralnog razvoja. Preko platforme omogućuje se online prijava, možda je to već kvalitetnije, transparentnije i vidljivije. Mislimo da možda uz neke početne poteškoće, koje će poljoprivrednici imati, koji su manje vični digitalnim ili kompjuterskim vještinama, no uz pomoć konzultanata i nekih ukućana, vjerojatno će to moći ispuniti, rekao je. Nadodao je i kako se radi o poprilično jednostavnim obrascima, te kako i druge županije imaju slične sustave i vjeruje da će nekima biti od koristi, jer je svakako lakše od kuće se prijaviti za ovakve stvari, a to dosad nije bio slučaj.